Přední světoví producenti se dohodli na snížení těžby ropy. Pandemie koronaviru snížila její ceny o třetinu

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední světoví těžaři v čele s Ruskem se dohodli na snížení těžby v květnu a v červnu o 9,7 milionů barelů denně, což představuje zhruba deset procent světových dodávek suroviny. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mexickou ministryni pro energetiku Normu Rocío Nahleovou Garcíaovou. Cílem je reagovat na pokles poptávky po ropě v důsledku současné pandemie nemoci covid-19.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceny ropy klesly o téměř 30 procent kvůli koronavirové krizi i válce Ruska a Saúdské Arábie o podíl na trhu | Foto: Ernest Scheyder | Zdroj: Reuters

Dohodě předcházel týdenní maraton bilaterálních jednání a videokonferencí mezi zástupci států těžících ropu z celého světa, včetně představitelů předních světových těžařů, skupiny OPEC+, a zemí G20.

Těžba pokračuje, poptávka klesá a cena ropy se propadá. Barel stojí už méně než 23 dolarů

Číst článek

Domluvu blokoval odpor Mexika, které si nakonec vynutilo diplomatické vítězství. Svou těžbu sníží pouze o 100 000 barelů denně. Podle agentury Bloomberg těžbu o dalších 3,7 milionu barelů sníží Spojené státy, Brazílie a Kanada.

Skupina OPEC+ v pracovní verzi prohlášení uvádí, že od 1. května se celosvětově těžba ropy sníží o více než 20 milionů barelů denně, napsala agentura Reuters.

Omezení těžby je stanoveno na dva roky, ale ne stejnou měrou jako po první dva měsíce. Od července do konce roku bude těžba omezena už jen o 7,6 milionu barelů denně, posléze do dubna 2022 o 5,6 milionů barelů, napsala agentura Bloomberg.

‚Velká ropná dohoda‘

„Bezprecedentní opatření pro bezprecedentní časy,“ zhodnotil dohodu šéf výzkumu trhu komodit ze společnosti Citigroup Ed Morse. „Bezprecedentní je v dojednávání snížení těžby to, že roli zprostředkovatele mezi Saúdskou Arábií a Ruskem hrály v této nové dohodě (skupiny) OPEC+ Spojené státy,“ dodal.

Pandemie bude mít drtivé ekonomické dopady. Půl miliardy lidí by mohlo skončit v chudobě, tvrdí studie

Číst článek

„Velká ropná dohoda OPEC je uzavřená,“ napsal následně na twitteru americký prezident Donald Trump. „V USA zachrání stovky tisíc pracovních míst v energetice. Chtěl bych poděkovat a pogratulovat ruskému prezidentovi a saúdskoarabskému králi Salmánovi. Před chvílí jsem s nimi mluvil z Oválné pracovny. Velká dohoda pro všechny,“ dodal.

V telefonickém rozhovoru Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina a krále Salmána „byl zdůrazněn zásadní význam“ dohody skupiny OPEC+, uvedl Kreml.

Saúdskoarbaský ministr energetiky Abdalazíz bin Salmán tvrdí, že OPEC+ fakticky sníží těžbu o 12,5 milionů barelů denně, protože Saúdská Arábie, Kuvajt a Spojené arabské emiráty v dubnu více těžily.

Ceny ropy klesly o téměř 30 procent kvůli koronavirové krizi i válce Ruska a Saúdské Arábie o podíl na trhu. Analytici se obávají, že dokonce ani obrovské snížení těžby ropy dohodnuté OPEC+ nebude stačit ke stabilizaci trhu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme