Festival Divadlo bez bariér nabídne inscenace o rasismu, smrti nebo homosexualitě
Ostravské Divadlo loutek se ode dneška pokusí zbořit mezilidské bariéry a společenská tabu. Na obou svých scénách a také v nedalekém klubu Cooltour totiž pořádá už 8. bienále mezinárodního festivalu Divadlo bez bariér, který podle svého podtitulu překračuje hranice mezi námi a v nás. Součástí přehlídky bude i premiéra nové inscenace Divadla loutek "Oskar a růžová paní", která vznikla čistě z uměleckého přetlaku po pracovní době a bez nároku na honorář.
„Hra Oskar a růžová paní řeší velká témata, jako je vyrovnání se se smrtí, smyslem života a podobnými věcmi. Je v ní spousta vtipných míst,“ představuje ryze činoherní novinku umělecký šéf Divadla loutek Václav Klemens. Ta vznikla v rámci cyklu Přesčas na alternativní scéně se dvěma herci.
Začínající ostravský festival Divadlo bez bariér představila redaktorka Kateřina Daňková
„Přesčas je aktivita, která vzniká z takového určitého přetlaku, kdy se prostřednictvím inscenace, která se nazkouší, plní sny, tužby a představy. A znamená to taky po pracovní době,“ upřesňuje Klemens.
Premiéru nové přesčasové hry naplánovalo divadlo v termínu festivalu zcela záměrně. Smrt je totiž podle Václava Klemense pořád jedno z největších společenských tabu.
„Věc zapadá tematicky bezvadně, protože se tam musí prolomit celá řada bariér – od toho, že rodiče nejsou schopni přijmout to, že jim dítě umírá až po to, jak se se smrtí osobně vyrovnat,“ vysvětluje.
Dvacítka festivalových představení
Oskar a růžová paní bude mít premiéru už zítra v 19:30. Vedle toho ale čeká na diváky ještě zhruba dvacítka festivalových představení, která do Ostravy přivezou soubory z celého Česka i ze zahraničí.
„Máme jeden soubor z Maďarska, Slovenska a jeden úplně mezinárodní. Vyberou si všichni. Máme tam představení, která jsou určená především dětem, dokonce už od jednoho roku. A máme představení i pro seniory,“ vypočítává dramaturgyně Divadla loutek Jana Pithartová s tím, že každá z her překonává jinou bariéru.
V programu tak najdete i hru o holocaustu, rasismu, matkách samoživitelkách, homosexualitě nebo třeba Alzheimerově chorobě.