Vláda vytvořila šestičlenný tým, který bude sledovat průběh církevních restitucí

Dopady zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi bude monitorovat zvláštní výbor. Šestičlenný výbor dnes zřídila vláda, v jeho čele bude premiér Bohuslav Sobotka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka při příjezdu na mimořádný summit EU k Ukrajině | Foto: ČTK

Dalšími členy budou ministři financí Andrej Babiš, vnitra Milan Chovanec, zemědělství Marian Jurečka a kultury Daniel Herman. Oproti původním předpokladům se členkou týmu stala také ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Výbor má podle Sobotky fungovat jako poradní orgán vlády a nebude mít žádné rozhodovací pravomoci. Nebude ani moci žádným způsobem zasahovat do probíhajících řízení podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, ani do probíhajících soudních sporů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úkoly nového monitorovacího výboru k církevním restitucím popsal ministr kultury Daniel Herman

„Bude sloužit k tomu, aby vláda mohla podrobně a pravidelně monitorovat a mapovat průběh církevních restitucí včetně doprovodných soudních sporů, které vedle těchto církevních restitucí mohou probíhat,“ vysvětluje premiér.

Podle premiéra je nezbytné, aby vláda měla o průběhu církevních restitucí vlastní informace a nebyla odkázaná jen na média.

„Je to určitě krok dobrým směrem, je to i jedním z konkrétních projevů práce smíšené komise mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi. Je určitě dobře, když zástupci vlády budou v tomto výboru činní a mohou potom na zasedání vlády informace přednášet,“ říká ministr kultury Daniel Herman.

„Já si myslím, že v podstatě jde o jakýsi pomocný orgán, který by měl pomáhat hladkému průběhu realizace tohoto zákona,“ dodává Herman.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Vladimír Kroc, mka, kap, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme