církevní restituce

Hrad Bouzov patří státu. Soud znovu zamítl žalobu Německého řádu

| ČTK |Zprávy z domova

Olomoucký krajský soud ve čtvrtek v odvolacím řízení potvrdil zamítnutí žaloby Německého řádu, který se domáhal navrácení státního hradu Bouzov. Žaloba na Národní památkový ústav, který hrad odmítl v květnu 2014 vydat v rámci církevních restitucí, není podle soudu důvodná. Stejné rozhodnutí vydal již loni v srpnu olomoucký okresní soud, řád se však proti němu odvolal. Podle právní zástupkyně řádu Lenky Charvátové není vyloučeno, že se řád dovolá k Nejvyššímu soudu.

|Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Spory Zemana s kardinálem Vlkem ve výrocích: kšeftaření, buranské chování i spojení s čertem

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v pondělí oznámil, že se prezident Miloš Zeman nezúčastní pohřbu kardinála Miloslava Vlka. Místo toho pošle prezidentský věnec. Vlk byl častým kritikem Zemanových státnických rozhodnutí. Nesouhlasil například s jeho postupem při odmítnutí jmenovat Martina C. Putnu profesorem nebo při prosazování hradního ceremoniáře Jindřicha Forejta na post velvyslance ve Vatikánu. Prezident se o kardinálovi na oplátku vyjadřoval jako o zatrpklém člověku, který stojí za úpadkem prestiže katolické církve.

|Lenka Jansová, ČRo |Zprávy z domova

Vyčíslení náhrad byl podvod, obhajuje Babiš zdanění církevních restitucí. V koalici podporu nemá

Podvod, říká vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš o výpočtu náhrad, které by měly církve dostat za nevydaný majetek. Argumentuje tím ve prospěch nápadu na zdanění náhrad, což navrhuje Jihočeský kraj. O tématu dnes ministři jednali s hejtmany. Lidovci a sociální demokraté jsou ovšem k nápadu skeptičtí, nebo ho vysloveně odmítají, a tak jednotné stanovisko vláda nepřijala. Rozhodnout by měl Parlament.

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Kabinet se neshodl na postoji ke zdanění náhrad za restituce. Babiš návrh podpořil

Vládu rozděluje názor na zdanění peněz, které dostávají církve jako náhradu za majetek nevydaný v restitucích. Ministři se neshodli na postoji k návrhu komunistických poslanců tyto náhrady zdanit. Kabinet nepřijal žádné stanovisko, o návrhu rozhodnou poslanci. Vicepremiér a ministr financí z hnutí ANO Andrej Babiš jako jediný z vlády komunistický návrh podpořil.

| ČRo |Zprávy z domova

Zdanění náhrad za restituce? Pokud návrh projde, obrátí se církve na ÚS, řekl Duka

Pokud projde návrh na zdanění náhrad za majetek nevydaný církvím v rámci restitucí, obrátí se církve na Ústavní soud. V České televizi to řekl kardinál Dominik Duka. Návrh na zdanění náhrad prosazuje KSČM, podle níž by stát tímto způsobem mohl získat asi 380 milionů korun ročně. A kladně se k nápadu vyjádřil i ministr financí Andrej Babiš (ANO).