Brněnští podvodníci vylákali z důvěřivců dvě stě milionů

Dva podvodníci z Brna připravili důvěřivé lidi o neuvěřitelných dvě stě milionů. Přesvědčovali je, že pokud jim půjčí peníze, bezpečně je investují a zhodnotí. Splatnost těchto půjček i s úroky byla pět let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Na třináct set podvedených se ale žádné splátky nedočkalo.

Někteří při tom do nejistého podnikání vložili statisíce až miliony. Rekordní suma přesahuje osm milionů korun.

Případ začal řešit Krajský soud v Brně v pondělí. Státní zástupce Aleš Sosík žádá pro obžalované trest nejen za podvod.

„Jednali v rozporu se zákonem o bankách a se zákonem o kolektivním investování, tudíž je jim kladen za vinu i trestný čin neoprávněného podnikání. Obžalovaní jsou ohrožení trestem odnětí svobody o pěti do deseti let,“ vysvětluje státní zástupce.

Právě výčtem podvedených a jejich nároků dnes jednání soudu začalo, kdy bude vynesen rozsudek, není jasné vzhledem k velkému počtu svědků. Smutné na případu je, že oběti podvodu mají šanci jen na velmi malé odškodné, doplnil Aleš Sosík.

„V rámci přípravného řízení se podařilo zajistit určitý majetek obviněných, jde zejména o nemovitosti. Bude tedy otázkou dokazování a dalšího rozhodování, zda se podaří rozhodnout o něm tak, aby poškození byli alespoň určitým dílem odškodněni,“ dodal.

Soud může výtečníky poslat až na deset let do vězení.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme