Oprava českolipské nemocnice se odkládá. Liberecký kraj zvažuje stavbu nového zařízení

Liberecký kraj nejméně o půl roku odloží opravu fasády českolipské nemocnice. Vedení kraje považuje původní projekt na zateplení nemocnice za předražený. Podle vypracovaného posudku je cena vyšší o 30 miliónů korun. Nemocnice v České Lípě je celkově ve velmi špatném stavu. Kraj proto zvažuje, jestli raději rovnou nepostavit novou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Česká lípa | Foto: Nemocnice Česká Lípa

Hlavní budova s poliklinikou byly postaveny v 80. letech minulého století a podle ředitele nemocnice Petra Chmátala jsou za hranicí životnosti. Okna netěsní, z fasády odpadávají kusy omítky a geometrickou řadou rostou náklady na údržbu a opravu havárií.

Nemocnice se podle ředitele blíží okamžiku, kdy může kvůli špatnému stavu budov hrozit omezení zdravotní péče nebo dokonce úplné uzavření celého zařízení.

Náměstkyně hejtmana pro rezort zdravotnictví Zuzana Kocumová ze Změny pro Liberecký kraj dnes uklidňovala, že kraj nechce zastavit obnovu nemocnice, ale pouze projekt, o kterém jsou pochybnosti.

Rekonstrukce za 300 milionů

Zvažuje se prý i možnost, že by se místo oprav postavila nemocnice nová. Na celkovou rekonstrukci zdravotnického zařízení by bylo potřeba zhruba 300 miliónů korun, výstavba nové nemocnice by podle náměstkyně neměla být o moc dražší.

„Když se na to podíváme v konečném důsledku, tak pokud by se sečetly úspory, které by mohla nová nemocnice postavená moderními technologiemi přinést, tak si opravdu myslím, že se dostáváme v dlouhodobém hledisku na minimálně stejnou částku. A možná, že by to přišlo i levněji,“ potvrdila Kocumová.

„Přestože nejsem příznivce stavění nových budov, začala jsem přemýšlet tímhle směrem, protože skutečně tady investujeme přes sto milionů do zateplení, potom je zde potřeba přes sto milionů do rekonstrukce rozvodů, teď byla zmiňována i nutná investice do budovy patologie,“ vysvětlila.

Údajně předražená zakázka

Oprava českolipské krajské nemocnice měla začít na jaře. Firma CL-Evans, která získala zakázku na zateplení budov s nejnižší nabídkovou cenou 124 miliónů korun, už má podepsanou smlouvu.

Podle odborného posudku, který si Liberecký kraj nechal zpracovat, je ale tato nabídka předražená zhruba o 30 miliónů korun.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta z hnutí Starostové pro Liberecký kraj chce proto výběrové řízení zrušit a nechat vypsat nové. Cena zakázky by se podle něj dala stlačit pod 100 miliónů korun.

„Projekt se v každém případě bude realizovat. V rozpočtu Libereckého kraje, respektive v jeho návrhu, je připravena kolonka 50 milionů korun, ze které by se ten projekt měl ještě v letošním roce zahájit,“ dodal hejtman.

Dotace v ohrožení?

Projektant stavby ovšem s odborným posudkem nesouhlasí. Podle něj autoři posudku stavbu neposuzovali z hlediska potřeb zdravotnického zařízení.

Padly i pochybnosti o samotném výběrovém řízení, které nemocnice vypsala koncem roku 2011 ještě podle starého zákona. Vedení kraje se obává, aby nemuselo za pár let vracet dotace ve výši zhruba 43 miliónů.

Hejtman nicméně přislíbil, že nemocnice by o finance přijít neměla. V příštích dnech chce navštívit Státní fond pro životní prostředí a požádat o prodloužení termínu na poskytnutí dotace. Existuje i možnost požádat o novou dotaci z programu Zelená úsporám.

Eva Malá, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme