Severem Krymu v úterý opět otřásly exploze. Rusko z výbuchů na Krymské základně viní sabotéry. Útok přichází jen několik dní po podobném výbuchu na letecké základně Saky.
Krym slouží Rusům jako základna k dalším výbojům na Ukrajinu, především do Chersonské a Záporožské oblasti. Vojensky odtud zásobuje vojska, která tam stále bojují.
Z města Vuhledar v Donbasu odjíždí dodávka plná uprchlíků. Za volantem a v maskáčích, neprůstřelné vestě a přilbě není voják, policista ani příslušník domobrany, ale protestantský farář Oleg Tkačenko.
„Naděje, že se vrátím domů, se za poslední den několikrát vytratila a zhasla. Teď je mi líto, že jsem rodiče neobejmul. V tu chvíli jsem je ale nechtěl rozrušovat,“ píše zadržený Nariman Dželjal.
Soud poslal na dva měsíce do vazby tři podezřelé z úmyslného poškození plynovodu na poloostrově. Jedním z podezřelých je Nariman Dželjal, místopředseda neoficiálního parlamentu krymských Tatarů.
„Podle toho, kolik ‚covidových‘ pacientů do nemocnice přichází, je jasné, že jsou statistiky podhodnocovány. Jen v márnici vědí, o kolik se zvýšila úmrtnost. Je ale zakázáno o tom mluvit.“
Šest let po anexi vládne na Krymu strach, ruská správa ho zde cíleně zasévá. Je to jako návrat Sovětského svazu, tvrdí místopředseda Medžlisu Nariman Dželjal a Tetiana Pečončiková z organizace ZMINA.
Putinovu jízdu vysílala televize televize Rossija 24 v přímém přenosu, podobně jako loni 15. května, kdy Putin za volantem oranžového kamionu otvíral silniční část Krymského mostu
Ruské spolky na anektovaném ukrajinském Krymu zahájily finanční sbírku na vybudování pomníku prezidentu Vladimiru Putinovi v Simferopolu. Pomník, který má být vztyčen do prezidentských voleb v roce 2018, zobrazí kremelského vůdce jako kapitána lodi stojícího za kormidlem.
Na Krymu pokračují oslavy připojení této ukrajinské autonomní republiky k Rusku, ke kterému došlo přesně před rokem. Právě 17. března vyhlásil krymský parlament „nezávislý stát“ Republika Krym, který ihned požádal o vstup do Ruské federace.
Krymští Tataři si dnes chtěli připomenout 70. výročí stalinských deportací z poloostrova. Ruské speciální jednotky OMON ale obsadily celé centrum správního střediska Simferopolu, aby zabránily jejich demonstracím.
Zástupce krymských Tatarů Mustafa Džemiljov upozornil ruského prezidenta Vladimira Putina, že ruská vojenská přítomnost na Krymu nikomu nic dobrého nepřinese. Krymští Tataři chtějí, aby autonomní republika zůstala součástí Ukrajiny a vytvořili už domobranu svých vesnic. Připojení k Rusku odmítají – mají s ním ty nejhorší zkušenosti v podobě násilných deportací po druhé světové válce.
Neznámí ozbrojenci v krymském Simferopolu ostřelovali automobil kyjevských aktivistů, kteří se pokusili proniknout do sídla místní vojenské správy obsazeného ruskými vojáky. Jde pravděpodobně o první incident od začátku ruské invaze na Krym, kdy byly palbou ohroženy životy lidí.
Češi, kteří žijí na Krymu, odmítají násilnosti na Ukrajině. Zároveň podporují širokou autonomii poloostrova. I nadále však chtějí, aby Krym zůstal součástí Ukrajiny.
Na vojenské letiště v krymském Sevastopolu dohlížejí neznámí ozbrojenci a podobné je to i v hlavním městě Krymu Simferopolu. Ukrajinský ministr vnitra Avakov z obsazení letišť podezříval ruskou armádu, ta to však popřela a i Avakov pak své tvrzení stáhl.