Ze separatistické republiky na břehu Černého moře utekli po prohrané gruzínsko-abchazské válce v roce 1993. Statisíce lidí našly útočiště třeba v hotelech a uvízli tam často na dlouhá desetiletí.
Rusové v jihokavkazské republice skupují nemovitosti a začínají podnikat. Místní z jejich příchodu většinou nadšení nejsou a snaží se to dávat najevo různými způsoby. Třeba vyvěšují ukrajinské vlajky.
Lidé na Ukrajině se s všudypřítomnou válkou snaží vyrovnávat všelijak. Někteří obyvatelé metropole Kyjeva na to jdou přes umění. Zlepšit náladu jim dokáže třeba hraní v amatérském divadle nebo hudba.
Do Kyjeva doprovodili Fialu vicepremiéři Rakušan, Jurečka a Válek, ministryně obrany Černochová, ministr zahraničí Lipavský, ministr financí Stanjura a ministr dopravy Kupka.
„Brno je relativně rychle dostupné. Takže si věříme na to, že pro část lidí v dražších regionech by se mohl Žďár stát atraktivním místem pro život,“ plánuje starosta Martin Mrkos (STAN).
Válka na Ukrajině zničila živnost řadě lidí. O úspěšnou kavárnu v Chersonu připravila taky Oleksandra Kosťukeviče. Ten podnikání nedávno rozjel znovu v Kyjevě.
Na Vysočině by mohly vyrůst nové větrné elektrárny. A to i přesto, že je mnohé obce v minulosti odmítaly. Kvůli energetické krizi se ale tento postoj začíná měnit.
Dopravní podnik v Jihlavě stále nemá dodavatele energií na příští rok a kupříkladu elektřinu už od ledna nakupuje spotově. To se projevuje i na ztrátě z provozu MHD.
„Přišel jsem úplně jako první, takže jsem tady od neděle od večera.“ Jiří Sláma sedí na rybářské židli před městským úřadem ve Žďáře nad Sázavou. V ruce drží notebook.
Okolo přírodního parku Čeřínek na Jihlavsku letos vzniknou další tůně.Ty první z minulého roku už přitahují živočichy, například čolky. Hlavně se jim ale daří zadržovat vodu kolem pramenišť.
Zvyšování cen energií znamená i výrazné zvýšení nákladů na chod sportovních klubů. Ten žďárský se
rozhodl zajistit si peníze na provoz netradičním způsobem.
Když cestující z vlaku vystoupí, může vedle zastávky spatřit mohylu Járy Cimrmana, ohniště Járy Cimrmana a také jeho odlitek, který ho zobrazuje čelem k zemi.
První etapu absolvovala 43letá cestovatelka letos v dubnu v Bílých Karpatech a postupně putuje po hranicích Česka od východu na západ. Sama ale přiznává, že dlouho hledala odvahu se na stezku vydat.
Do Pelhřimova se musí přesunout všechno z jihlavského Horáckého stadionu do konce července, protože na začátku srpna čeká tamní stadion kontrola pro udělení licence pro Chance ligu.
Podle jednoho ze sadařů existují v české krajině stovky odrůd ovocných stromů a mnohé z nich jsou zcela unikátní. Proto apeluje na lidi, aby staré stromy na svých zahradách bezhlavě nekáceli.