Ozbrojenci v Simferopolu stříleli po ukrajinských aktivistech, Polsko evakuuje konzulát

Neznámí ozbrojenci v krymském Simferopolu ostřelovali automobil kyjevských aktivistů, kteří se pokusili proniknout do sídla místní vojenské správy obsazeného ruskými vojáky. Jde pravděpodobně o první incident od začátku ruské invaze na Krym, kdy byly palbou ohroženy životy lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uniformovaný člen proruských jednotek u ukrajinské vojenské základy u Sevastopolu | Foto: Reuters

Poté, co republikový vojenský komisariát v Simferopolu obsadilo asi sto lidí ozbrojených automatickými zbraněmi, kteří se vydávali za místní domobranu, začali maskovaní členové domobrany střílet na auto proukrajinských aktivistů.

Střelbu v Simferopolu potvrzuje i videozáznam, zároveň o ní informoval list Ukrajinska pravda.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Simferopolu natáčí zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Polsko dočasně uzavírá konzulát v Sevastopolu. Evakuaci úřadu potvrdil polský ministr zahraničí Radoslav Sikorski. Jako důvod uvedl přítomnost ruských sil na Krymu.

Varšava už také vyzvala polské občany, aby v zájmu vlastní bezpečnosti odcestovali z Krymu. Poláci se mohou stále obracet na svůj konzulát v Oděse.

Na Krym se znovu pokusili dostat také pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Zabránili jim v tom členové takzvané domobrany, kterou tvoří i příslušníci speciálních sil Berkut, nechvalně proslulých ze zásahů proti demonstrantům v Kyjevě. Tentokrát ale přinutili pozorovatele, aby se vrátili, střelbou, varovnými výstřely do vzduchu, a to na jednom z uměle vytvořených ‚hraničních‘ přechodů mezi Ukrajinou a poloostrovem. Nikomu se nic nestalo.

Střelba zasáhla nad Krymem ukrajinský letoun, nikdo nebyl zraněn

Číst článek

Padesátičlenná mezinárodní mise, ve které jsou i dva Češi, se na Krym snažila proniknout už potřetí. Týdenní mandát inspektorům vyprší v úterý.

Moskva a krymské úřady tvrdí, že OBSE nezískala ruský souhlas, ani svolení krymských úřadů. OBSE namítá, že o misi rozhodují ukrajinské úřady v Kyjevě. Krym oficiálně dál zůstává součástí Ukrajiny.

Střelba zasáhla nad Krymem ukrajinský letoun, nikdo nebyl zraněn

Číst článek

Mezi proruskými ozbrojenci jsou vidět ruští kozáci i agenti ruské FSB, následnické organizace KGB. Další provokace se dají čekat v době referenda, ve kterém se bude hlasovat o připojení k Ruské federaci.

Napětí panuje i v jiných částech Krymu. V Sevastopolu, kde sídlí ruská černomořská flotila, dav Rusů napadl novináře z ruského časopisu Russkaja planěta, pět z nich utrpělo zranění.

Ozbrojenci v krymském Simferopolu ostřelovali automobil kyjevských aktivistů:

Protest Ukrajinců a Tatarů v Simferopolu proti ruské okupaci:

Poloostrov Krym - ilustrační mapka se základními údaji | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Proruská 'domobrana' napadla ukrajinskou základnu i několik novinářů, lidi vyhání z bytů

Číst článek

Robert Mikoláš, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme