Ozbrojenci dohlížejí na dvě letiště na Krymu. Naši vojáci to nejsou, tvrdí Rusové

Na vojenské letiště v krymském Sevastopolu dohlížejí neznámí ozbrojenci a podobné je to i v hlavním městě Krymu Simferopolu. Ukrajinský ministr vnitra Avakov z obsazení letišť podezříval ruskou armádu, ta to však popřela a i Avakov pak své tvrzení stáhl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krym, Simferopol. Na letiště od rána dohlížejí neznámí ozbrojenci | Zdroj: Reuters

Letiště v Simferopolu obsadilo asi padesát ozbrojenců v noci na dnešek.

Doslechli se prý, že na něm přistávají ukrajinské výsadkové oddíly. Protože se však nic takového nestalo, omluvili se a zase odešli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Krymu přiblížil zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Bouda. K aktuálnímu dění na Ukrajině se vyjádřil také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Následně začali střežit letiště alespoň zpovzdálí, na příjezdové cestě postavili barikádu pro případ, že by se domnělí „fašisté“, jak očekávané ukrajinské parašutisty označil jeden z ozbrojenců, přece jen pokusili zaútočit.

Ozbrojenci provoz letiště nijak neomezují. Simferopol odbavuje všechny lety, vnitrostátní i mezinárodní, podle plánu. Situace se zdá být zatím klidná. „Popravdě řečeno je tady přesila novinářů nad těmi ozbrojenci,“ popsal dnes krátce po poledni ze Simferopolu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda.

„Na letišti zároveň s těmi ozbrojenci je i policie a běžná letištní ochranka, k žádným střetům ani roztržkám mezi nimi nedochází,“ dodal.

Kerry vyzval Rusko k zdrženlivosti a k respektování celistvosti Ukrajiny

Číst článek

To, že je něco takového možné, není podle Boudy tak neobvyklé. „Po zkušenostech z jiných stanovišť domobrany musím říct, že místní policie nemá potřebu jakkoli ty ozbrojence vyhánět. I v parlamentu jsou už několikátý den a kordon policistů jen hlídá, aby se nikomu nic nestalo,“ přiblížil Bouda.

Krym | Foto: Český rozhlas

Krymští „dobrovolníci“

Kdo ozbrojenci jsou, není jasné. K armádě se nehlásí a nemají ani žádné označení, na druhé straně mají uniformy, byť bez výložek, neprůstřelné vesty a útočné pušky. Mluvilo se také o tom, že s sebou nesli vlajky ruského námořnictva, to však nic nedokazuje.

„Jeden z ozbrojenců tady v Simferopolu řekl, že jsou krymští dobrovolníci, ovšem jejich vybavení neodpovídá domobraně,“ přiblížil z krymské metropole zpravodaj ČRo Ondřej Bouda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dění na Krymu mluvil ruský novinář Jaroslav Šimov

Jinak ozbrojenci s lidmi prakticky nemluví a nevznášejí ani žádné požadavky.

Podobné je to i v Sevastopolu. Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov ráno tvrdil, že obě letiště obsadily ruské jednotky, později však své tvrzení stáhl a i vedení černomořské flotily popřelo jakékoli akce na letišti.

Krym patří k Ukrajině, ale je to bývalé ruské území a většina obyvatel, kteří tam žijí, je ruskojazyčná. V minulých dnech už dali obyvatelé Krymu několikrát najevo nespokojenost s vývojem v Kyjevě, kde proevropští demonstrati svrhli režim prorusky orientovaného prezidenta Viktora Janukovyče.

Putin nařídil ruské vládě, aby spolupracovala s novým ukrajinským kabinetem

Číst článek

Náznaky separace Krymu nebo přímo volání po ní však zatím nemá oporu na klíčových místech – proti odtržení je Ukrajina, Rusko, USA i Evropská unie.

Podobně se vyjádřil i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který na Ukrajinu zamířil spolu s kolegy ze zemí Visegrádské čtyřky.

„Ta země musí držet pohromadě a i na Krymu je třeba učinit vše pro to, aby nedošlo k žádné separaci, protože to by tu situaci vyostřilo. Jakékoli dělící čáry jsou v tuto chvíli jsou špatně,“ řekl Zaorálek.

Spor mezi proevropskými Ukrajinci a Rusy se projevuje i v médiích obou zemí. Jak si všiml novinář Jaroslav Šimov, který pracuje pro Svobodnou Evropu, ruská média o obsazení letišť na Krymu informují, jako by se nedělo nic protizákonného.

„Ukrajinská média píší se znepokojením o tom, co se odehrává v Simferopolu a v Sevastopolu, ruská média to jakoby sledují zpovzdálí, ale třeba zdůrazňují, že na Krymu je nyní několik poslanců ruské Státní dumy, kteří tam pronášejí nějaké projevy na mítincích,“ podotkl Šimov.

Mapa přístavu Sevastopol na poloostrově Krym | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Jeden z ozbrojenců na letišti v krymském Simferopolu | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme