Krásný Tony byl trapný člověk bez inteligence, říkají pamětnice o prezidentu Antonínu Novotném

V roce 1957 měl původně podle vedení KSČ a tehdejších zvyklostí postoupit do prezidentského úřadu z funkce předsedy vlády Viliam Široký. Už se prý tiskly jeho prezidentské portréty. Na Pražský hrad se ale dostal Antonín Novotný, který si prezidentskou funkci přibral ke svému šéfování KSČ, a tak znovu soustředil nejvyšší stranickou i státní moc do jedněch rukou.

Seriál Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Novotný na snímku z roku 1963 během setkání se Sukarnem, prvním prezidentem nezávislé Indonésie

Antonín Novotný na snímku z roku 1963 během setkání se Sukarnem, prvním prezidentem nezávislé Indonésie | Foto: Dutch National Archives | Zdroj: Creative Commons

Antonína Novotného zvolili prezidentem všichni přítomní poslanci Národního shromáždění. Bylo jich přes 350, ve skutečnosti ale rozhodl jen jeden muž.

„Do výběru zasáhl Nikita Chruščov, který doporučil právě Antonína Novotného, se kterým se znal a považoval ho za vhodného kandidáta,” řekla Radiožurnálu Jana Čechurová, historička z ústavu českých dějin FF UK.

Z pohledu KSČ bylo zlatým hřebem jeho prezidentování přijetí nové ústavy v roce 1960. Stvrzovala, že Československo vybudovalo socialismus. „Za jeho prezidentství ustal boj proti takzvaným ‚bývalým lidem’ a začalo se s jejich rehabilitací. Začaly se také řešit křivdy z padesátých let,” připomíná historička.

Novoroční projev Antonína Novotného z roku 1960:

Fešák se šedivými vlasy

Do paměti lidí se Novotný zapsal nejen svou nedbalou výslovností, ale i jako „krásný Tony”. „Místo 'zemědělství' říkal 'zemedělství', v jednom projevu zase mluvil o tom, že není písek na nádobí. Byl to trapný člověk bez inteligence,” vybavuje si pamětnice.

„Byl to fešák. Měl šedivé vlasy, ale nepamatuju si nic z toho, co říkal,” přidává další.

A postřehy pamětnic potvrzuje i historička Jana Čechurová. „Byl atraktivní, zdravý člověk žijící skromně, rodinným životem. Jeho handicapem bylo, že neměl formální vzdělání ani dost přirozené inteligence. Prezidentskou funkci tak nemohl plnit dostatečně reprezentativně.”

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme