Keňa vede úspěšný boj s pytláky. Populace slonů podle sčítání roste, způsobuje ale škody zemědělcům

Východoafrické Keni se daří bojovat s pytláky. Důkazem je rostoucí populace slonů, kterých je oproti roku 2014 podle vládního sčítání divokých zvířat o 12 procent víc. V Keni jich žije 36 280, což je čtvrtá největší populace slonů v Africe. Víc jich je ještě v Zimbabwe, Botswaně a Tanzanii.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slon africký (ilustrační foto)

Sčítání se zaměřilo celkem na 30 druhů zvířat. Podle sdělení autorů zprávy se zvyšují stavy lvů, zeber, tří druhů žiraf a taky antilop hirola. Mezi stále kriticky ohrožené patří nosorožci dvourozí a nosorožci tuponosí. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Podle autorů zprávy o stavu divoké přírody v Keni zafungovaly vyšší pokuty a postihy za pytláctví, včetně několika let vězení. V minulosti se dokonce objevily zprávy, že v zemi hrozí za pytláctví trest smrti. To ale není pravda. Dlouholeté úsilí ochránců divoké zvěře v rezervacích ocenil i keňský prezident Uhuru Kenyatta.

Jak se povedlo zesílit boj proti pytlákům, vysvětlil čínské televizi vedoucí projektu ochrany slonů v národním parku Maasai Mara Wilson Sairowua: „Projekt Mara Elephant začal v roce 2011, kdy jsme přicházeli o opravdu hodně slonů kvůli pytláctví. Mizeli z ekosystému a to bylo alarmující. Začali jsme tím, že jsme najali strážce parku z lidí, kteří bydlí v okolí Maasai Mary. Nabrali jsme jich celkem 30. Od té doby se nám podařilo snížit úhyn slonů kvůli pytláctví z 80 procent prakticky na nulu.“

Počítání slonů z vesmíru. Vědci je mapují pomocí snímků ze satelitu vzdáleného 600 kilometrů od Země

Číst článek

Afričtí sloni ale stále patří podle Mezinárodního svazu ochrany přírody mezi ohrožené druhy - jsou na tzv. červeném seznamu. Nejméně jich bylo před sedmi lety. Tehdy kvůli pytlákům klesla sloní populace v zemi na 32 tisíc. Nyní jich je o asi 4000 víc.

Sčítání se zaměřilo celkem na 30 druhů zvířat. Podle sdělení autorů zprávy se zvyšují stavy lvů, zeber, tří druhů žiraf a taky antilop hirola. Mezi stále kriticky ohrožené patří nosorožci dvourozí a nosorožci tuponosí - celkem je jich v Keni 1700. Ze severní varianty nosorožce tuponosého už navíc žijí jen dvě samice.

Ohrožené vyhynutím jsou pak i antilopy vrané a koňské. Další zvířecí druhy jsou brány jako ohrožené, ale mohou přežít delší dobu bez zásahů člověka - mezi tyto druhy patří třeba lvi, sloni nebo gepardi.

Člověk vs. slon 

Keňské úřady ale zdaleka nemají vyhráno. Zvyšující se populace slonů s sebou může přinést i nová rizika. Neroste totiž jen počet slonů, hlavní problém je rostoucí počet obyvatel Keni. V 60. letech, kdy Keňa získala nezávislost na Británii, měla osm milionů obyvatel.

Volně žijících slonů v Číně přibývá, nemají dostatek prostředí. Největší překážkou je vodní elektrárna

Číst článek

V současnosti má už skoro 48 milionů, což zvyšuje územní nároky. Vznikají nová sídla a rozšiřují se také plochy obdělávané zemědělci a právě tam nastává střet s těmi, které se vláda snaží chránit - slony. Chobotnatci se vydávají z lesů blíž k lidským obydlím - když narazí na pole s úrodou, prostě ji sežerou.

V Demokratické republice Kongo tento problém řeší umisťováním včelích úlů kolem polí. Podílí se na tom i česká organice Safe Elephats Arthura Sniegoně. Správa parku Maasai Mara zkouší monitorovat pohyb slonů pomocí dronů a farmářům doporučuje vytvářet jakési nástražné miny z chilli.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme