Americké Burnsville bojuje proti vypouštění zlatých rybek. Zhoršují kvalitu vody v jezerech a jsou odolné

Když ochránci zvířat vypouštějí třeba nosorožce vychované v zajetí do volné přírody, tak je bedlivě sledují a bojí se, aby je nezastřelili pytláci. Jiná zvířata ale takovou péči nepotřebují. Je to případ třeba karase zlatého neboli zlaté rybky, kterou lidé chovají doma v akváriích. Jejich vypouštění do přírody vyvolalo pozdvižení v americkém městě Burnsville v Minnesotě.

Burnsville (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karas zlatý | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Zlaté rybky jsou na mnoha místech světa zapsané mezi invazivní druhy. Když je lidé vypustí do přírody, rychle rostou, rozmnoží se a ohrožují původní ekosystémy.

Rak mramorovaný dokáže extrémní sucho nejen přežít, ale i se při něm rozmnožovat, zjistili vědci

Číst článek

Proto americké město Burnsville v Minnesotě vyzvalo své obyvatele, aby karase do přírody nevypouštěli. A vzbudili tím vášnivé debaty na sociálních sítích.

Někteří se ptají, co tedy mají dělat s akvarijními zlatými rybkami, když se jich chtějí zbavit. Na to jim další uživatelé odpovídají, že si je neměli kupovat, když se teď o ně nechtějí starat. Jiní na sociální sítě vkládají fotky svých úlovků. A ještě další uživatelé nabízejí jako řešení rovnou kuchařské recepty.

Zlatý karas žijící v akváriu je na pečení trochu malý. Jsou zhruba pět centimetrů velcí. Ve volné přírodě už ale američtí rybáři ulovili i kusy vážící několik kilogramů. Podobně jako například kapři žerou rostliny na dně jezer a rybníků, znečišťují je a zhoršují kvalitu vody. Navíc jsou dost odolní, přežijí i poměrně tuhé zimy a dokáží uplavat i velké vzdálenosti.

Své problémy s nimi má i Evropa. Úřady v Mnichově dokonce před čtyřmi lety varovaly, že policisté budou pokutovat každého, kdo vypustí zlaté rybky.

Server BBC připomíná, že šestnáctiletý chlapec v roce 2010 ulovil na jihovýchodě Anglie karase zlatého, který vážil přes dvě kila a měl přes 40 centimetrů.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme