Přísně izolovaná posádka zamíří k Mezinárodní vesmírné stanici. Kvůli koronaviru bez rozloučení

Z kosmodromu v Bajkonur v Kazachstánu odletí ve čtvrtek tři noví členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice. Kvůli obavám z nákazy koronaviru ale bez obvyklých rituálů, včetně rozloučeními s blízkými nebo tiskové konference s novináři. Ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a americký astronaut Chris Cassidy by s lodí Sojuz MS-16 měli na orbitálním komplexu přistát po necelých šesti hodinách letu.

Bajkonur Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketová loď Sojuz MS-16, která míří na Mezinárodní vesmírnou stanici

Raketová loď Sojuz MS-16, která míří na Mezinárodní vesmírnou stanici | Zdroj: ČTK / AP

K zamezení rizika nákazy nemohli do Bajkonuru přijet rodinní příslušníci ani novináři. Poslední tisková konference před odletem se ve středu sice konala, ale prostřednictvím videopřenosu. Cassidy přiznal, že jemu i ruským kolegům přítomnost rodiny chybí. „Ale jsme si vědomi toho, že stejná krize se dotkla celého světa,“ dodal.

Strávil 200 dní ve vesmíru. Nyní astronaut radí, jak zvládnout karanténu vyhlášenou kvůli koronaviru

Číst článek

Start z Bajkonuru je naplánován na 10.05 SELČ a přistání na stanici se předpokládá před 16.00. Novinkou čtvrteční přepravy posádky orbitálního komplexu je, že s vesmírnou lodí, v níž budou lidé, poprvé odstartuje nosná raketa Sojuz-2.1a.

Raketa tohoto typu na oběžnou dráhu kolem Země létá už od roku 2004, doposud ale dopravovala jen náklad. Modernizovaná verze, s níž dnes dva kosmonauti ruského Roskosmosu a astronaut americké agentury NASA poletí, je vybavená digitálním systémem řízení, který je podle Ivanišina nezávislejší a v nouzové situaci vyžaduje méně manuálních zásahů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme