Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Pěchotní srub Březinka nabízí kus historie i nádherný výhled na Náchod

Vlastenectví a obrovské odhodlání chránit republiku bylo motorem stavbařů a vojáků od roku 1935 na československých hranicích. Budovali tehdy systém opevnění na obranu státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bunkr

Bunkr | Foto: Muzeum čs. předválečného opevnění

Bohužel Mnichov tehdy plány zhatil. Opevnění tak bez boje padlo do rukou nepřítele. Jednou z oblastí, kde na pěchotní sruby a řopíky narazíte na každém kroku je právě severovýchod Čech.

Z kopce nad Náchodem dodnes město střeží Březinka pěchotní srub vybavený protitankovým kanónem a několika kulomety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pěchotní srub Březinka navštívil Martin Pařízek

K Březince je třeba si trochu vyšlápnout. Asi tak kilometr do kopce. Odměnou je ale nádherný výhled na Náchod,

„Na ubikacích mohlo spát 12 krát 2 vojáků. Aby se maximálně ušetřilo místo, jediný, kdo měl vlastní postel, byl velitel, ostatní se museli střídat,“ říká Vladimír Hájek z Klubu vojenské historie po sestupu do útrob bunkru.

Ani pěchotní srub Březinka svému účelu nikdy nesloužil. Odhodlání lidí, kteří se podíleli na jeho stavbě, ubránit Československo před vpádem cizích vojsk, je tam vidět na každém kroku.

Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme