Berušky dělají ochranku svým parazitům

Berušky slouží jako ochranka pro parazity, kteří se živí jejich tkáněmi. Parazité je ale díky tomu nechávají naživu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slunéčko sedmitečné | Foto: Patryk Specjal

Lumčíci (Dinocampus coccinellae), parazitický blanokřídlý hmyz, kladou svá vajíčka dovnitř těl živých berušek. Vylíhlé larvy se živí jejich tkáněmi. Na konci svého vývoje vyrazí ze zadečku berušky a mezi jejíma nohama se zakuklí do velkého kokonu. Beruška na něm sedí a vypadá, jako by kokon bedlivě střežila. A skutečně tomu tak je. Vědci hledali odpověď na otázku, proč parazité během celého procesu berušku nezabijí. V laboratoři zkonstruovali umělý ekosystém, ve kterém byli nejen berušky a lumčíci, ale také zlatoočky, hmyz, který napadá kokony lumčíků.

Pozorování všech tří druhů hmyzu odhalilo, že berušky fungují jako ochranka kokonů a střeží je před zlatoočkami. Pokud byla beruška naživu, zničily zlatoočky 35 % kokonů. Pokud byl kokon na těle mrtvé berušky, vzrostlo toto číslo na 85 %. A pokud volně ležel v prostředí, dosáhla úmrtnost nevylíhlých lumčíků rovných 100 %. Beruška střeží kokon plný parazitů, a ve skutečnosti tím chrání svůj vlastní život.

Zdroj: Biology Letters

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme