Ústavní soud odmítl stížnost na možné kupčení s hlasy. Svědci poukazovali na podivné chování voličů

Možné kupčení s hlasy v Teplicích Ústavní soud nepotvrdil. Členové volební komise a někteří svědci poukazovali na chování voličů, kteří byli zjevně u voleb poprvé a přišli s již předvyplněnými lístky. Ústavní soudci přesto potvrdili rozhodnutí krajského soudu, který podle nich nechyboval.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko na podzim čekají komunální volby

Komunální volby v Česku 2022 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Výsledky hlasování jsou definitivně potvrzené. Podnět člena okrskové volební komise už loni koncem října zamítl Krajský soud v Ústí nad Labem, podle kterého se nepodařilo jednoznačně prokázat porušení zákona a hrubé ovlivnění výsledku voleb. ÚS označil následnou stížnost za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.

Ve 12 obcích se opakovaly komunální volby, účast dosáhla tří pětin. V Moldavě byla přes 90 procent

Číst článek

Člen volební komise i někteří svědkové vyslechnutí u krajského soudu poukazovali na neobvyklé chování některých voličů. Měli prý předem vyplněné lístky, u voleb byli zjevně poprvé, neorientovali se, existovalo tak prý podezření, že za své hlasy pro uskupení Zdraví Sport Prosperita dostali peníze.

Jediným logickým vysvětlením všech zjištěných nestandardních okolností je systematické kupčení s hlasy, stálo v ústavní stížnosti.

„Tato tvrzení sice nelze brát na lehkou váhu, avšak nelze pominout, že nikdo ze svědků nebyl schopný identifikovat jediný konkrétní případ kupčení s hlasy, nadto ve větším množství, tak jak je podle ustálené rozhodovací praxe třeba s ohledem na závažnost případného soudního zásahu do volebního procesu,“ reagovali ve stručném usnesení ústavní soudci. Krajský soud podle nich nechyboval, když návrh zamítl.

V deseti obcích se konaly dodatečné nebo opakované komunální volby, volební účast je až 70 procent

Číst článek

Volby ve městě vyhrálo ANO, získalo devět mandátů, ODS spolu s TOP 09 osm. Třetí Volba pro! Teplice má pět zastupitelů, SPD čtyři, jednoho zastupitele získalo Zdraví Sport Prosperita. Koalici v lázeňském městě uzavřelo ANO a ODS s TOP 09, primátorem je Jiří Štábl (ANO).

V minulosti se v Ústeckém kraji opakovaly kvůli kupčení s hlasy volby v Bílině, Chomutově či Krupce na Teplicku. Poslední komunální volby se musely zopakovat v Moldavě na Teplicku, a to kvůli tomu, že předseda volební komise napoprvé nechal hlasovat i ze seznamu vyškrtnuté voliče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme