Babiš: Čapí hnízdo nebudu komentovat, bývalí zaměstnanci Mafry žijí ve mstě

„Aktivistický iROZHLAS nebudu komentovat.“ Tak se premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil ke zjištěním redakce v kauze Čapí hnízdo, ve které je stíhán pro dotační podvod. Server iROZHLAS.cz totiž rok po obvinění přinesl ucelený přehled důkazů, se kterými pracují vyšetřovatelé i státní zástupce. Dosud se přitom na veřejnost dostaly jen útržky. Redakce reakci Babiše sháněla týden.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) nechce kauzu Čapí hnízdo komentovat

Premiér Andrej Babiš (ANO) nechce kauzu Čapí hnízdo komentovat | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Čapí hnízdo rozhodně nebudu komentovat. Děkuji,“ řekl premiér Babiš v úterý na dotaz Radiožurnálu. Server iROZHLAS.cz se snažil reakci šéfa kabinetu ke kauze získat už od minulé středy.

10 důkazů kauzy Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie

Číst článek

Redakci například zajímalo konkrétně to, proč Babiš chodil na stavbu farmy, když tvrdil, že s projektem nemá nic společného. Ptala se i na to, proč s úřady ohledně dotace již v době stavby komunikovala firma Imoba, která spravuje majetek holdingu Agrofert.

Na dotazy zaslané prostřednictvím SMS ale Babiš i přes opakované urgence nereagoval, stejně tak jeho mluvčí Lucie Kubovičová a mluvčí ANO Vladimír Vořechovský. Zastihnout se Babiše povedlo až nyní v Brně, kde se zúčastnil konference ke 100. výročí založení Nejvyššího soudu Československé republiky.

„Aktivistický iROZHLAS nebudu komentovat. Všichni bývalí zaměstnanci Mafry akorát žijí v nějaké mstě, takže je pozdravujte,“ dodal Babiš bez dalšího upřesnění v reakci pro Radiožurnál. Předseda vlády vinu dlouhodobě odmítá.

E-maily i zpráva banky

Serveru iROZHLAS.cz se při roční inventuře sledované kauzy Čapí hnízdo podařilo shromáždit a prostudovat dva klíčové dokumenty kriminální kauzy: policejní usnesení o zahájení trestního stíhání a usnesení státního zastupitelství, kterým se letos v květnu vypořádalo se stížnostmi 11 obviněných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce premiéra Andreje Babiše (ANO) pro Radiožurnál ke kauze Čapí hnízdo

Poprvé se tak veřejnosti dostává k posouzení ucelený přehled důkazní situace případu, který se stal silnou kartou v politickém boji a mimo jiné komplikoval vznik vlády Andreje Babiše.

Z dokumentů vyplývá, že policie proti premiérovi získala zprávu banky, ekonomický posudek, e-mailovou komunikaci a svědectví lidí, kteří asistovali při stavbě komplexu. Nejde ale o jediné důkazy, vyšetřovatelé mají v rukou další podpůrné materiály.

Farma Čapí hnízdo ve středočeských Olbramovicích | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve zkratce: policie je přesvědčena, že Babišovi spolupracovníci pod jeho dohledem účelově vyčlenili z holdingu Agrofert firmu Farma Čapí hnízdo. Její vlastnickou strukturu zastřeli tak, aby vypadala jako začínající podnik. Společnost díky tomu uspěla se žádostí o evropské dotace pro malé a střední podniky a získala 50 milionů korun z evropských peněz na stavbu luxusního komplexu poblíž Benešova.

Podle policejního obvinění přitom o Farmě Čapí hnízdo celou dobu skrytě rozhodoval Babiš, firma byla navíc propojena s tehdy jím vlastněným zemědělským gigantem Agrofert. Na dotaci tak podle policie – ale i Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) – nárok neměla.

Reakce Agrofertu

Holding Agrofert jakékoliv porušení zákona popřel. „Ve věci farmy Čapí hnízdo stále probíhá vyšetřování a z toho důvodu nebudeme celou věc nijak komentovat. Trváme na tom, že vše proběhlo dle zákona, a věříme, že ke stejnému závěru dojde i celé vyšetřování,“ reagoval pro iROZHLAS.cz Jan Pavlů z oddělení komunikace holdingu Agrofert. Konkrétní otázky k jednotlivým důkazům nechal bez odpovědi.

Vlasta Gajdošíková, ogo, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme