Tendr o největší zakázku armády pokračuje. Zájemci dostali konkrétní požadavky na bojová vozidla

Ministerstvo obrany poslalo všem uchazečům o 50 miliardovou zakázku na 210 bojových vozidel pěchoty podrobné požadavky, jak by vozidlo mělo konkrétně vypadat a co by mělo umět. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí ministerstva Jana Zechmeisterová. Doteď znali čtyři nadnárodní koncerny pouze 16 takzvaných nepřekročitelných podmínek. Například že se do vozidla musí vejít 11 vojáků nebo má mít věž s osádkou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojové vozidlo pěchoty (ilustrační foto) | Foto: Chmee2 | Zdroj: Wikimedia Commons

Ministerstvo teď podle Jany Zechmeisterové počká, až se podrobný dokument dostane ke všem uchazečům.

Ministerstvo obrany plánuje největší zakázky ve své historii, příští rok má ale přijít o několik miliard

Číst článek

„Ministerstvo obrany v tomto týdnu odeslalo všem čtyřem uchazečům o zakázku na pořízení bojových vozidel specifikace k této zakázce. V příštím týdnu bychom chtěli být schopni poskytnout bližší informace k této specifikaci,“ řekla Radiožurnálu.

Všichni čtyři zájemci už ministerstvu zaslali závaznou přihlášku do tendru a tvrdí, že jsou schopní nepřekročitelné požadavky splnit. V dalších měsících po nich proto bude ministerstvo chtít, aby dodali vozidlo, na kterém technické parametry ověří.

O vítězi rozhodne podle náměstka pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filipa Říhy kromě splnění technických požadavků také cena a rozsah zapojení českého obranného průmyslu na výrobě vozidel.

„Opravdu stojíme o to, aby se do tohoto kontraktu na české straně zapojilo široké spektrum českých firem,“ řekl v březnu Říha ČTK. Zapojení musí být minimálně 40 procent z nabídkové ceny zakázky.

Do září hotovo?

Ministerstvo obrany chtělo původně smlouvu podepsat do září. Kvůli složitosti a velikosti kontraktu je ale podle Říhy možné, že budou některé termíny posunuty - například firmy požádají o více času na zpracování nabídky.

Armáda požaduje 210 vozidel v sedmi různých modifikacích. Většina z nich bude sloužit jako bojová vozidla pěchoty, další budou ve verzích velitelské, průzkumné, ženijní, vyprošťovací, zdravotnické a jako dělostřelecká pozorovatelna. Armáda zároveň požaduje téměř tři desítky servisních a dílenských vozidel na kolovém podvozku.

Pokud se obchod podaří dotáhnout, bude se jednat o největší nákup v historii české armády.

Jana Magdoňová, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme