tendr

| ČTK |Zprávy z domova

Poslanci schválili novelu, která může vyřešit problém ČD s tendry. Předloha míří do Senátu

Sněmovna ve čtvrtek ve zrychleném režimu schválila poslaneckou novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, která má vyřešit problém státních firem s listinnými akciemi v případech, kdy se chtějí ucházet o veřejné zakázky. Problém se týká hlavně Českých drah, které se podle nového zákona o zakázkách nemohou účastnit tendrů na provoz na železničních tratích. Mají akcie v listinné podobě a podle zákona o Českých drahách je zaknihovat nemohou.

Leteckou záchranku z Ústí zajistí v lednu a únoru DSA. Firma podepsala s ministerstvem dodatek

| ČTK, Gabriela Hauptvogelová |Zprávy z domova

Leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji bude v lednu a únoru zajišťovat stávající provozovatel, firma DSA. Ve středu dopoledne podepsala s ministerstvem zdravotnictví dodatek. Potvrdili to zástupci ministerstva i firmy DSA. Dodatek by měl zajistit kontinuitu služby do doby, než základnu převezme nový provozovatel, kterým by měla být slovenská firma Air-Transport Europe.

| ČTK |Zprávy z domova

Miliardová přestavba Nemocnice Náchod se opět odkládá. Kraj zrušil tendr před otevřením obálek

Královéhradecký kraj zrušil tendr na miliardovou přestavbu Nemocnice Náchod. Na svém mimořádném zasedání o tom rozhodla rada kraje. Vedení kraje považuje zářijový zásah policistů a s tím související trestní řízení za zásadní narušení transparentnosti zadávacího řízení a ohrožení účelu zakázky. Obálky s nabídkami firem se měly po několika posunutích termínu otevírat 19. prosince.

| ČTK |Ekonomika

Stavba jaderných bloků v Česku? Bez tendru, lepší je mezivládní dohoda, tvrdí ČEZ

Nové jaderné bloky v Česku by bylo jednodušší postavit pomocí mezivládní dohody než tendru. Řekl to v pondělí ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský. Podobný způsob použilo k rozšíření své jaderné elektrárny Paks Maďarsko. Bez výběrového řízení se na konci roku 2014 dohodlo s ruským Rosatomem. Podle českého vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jána Štullera teď ale není možné, aby stát preferoval jakoukoli konkrétní variantu.

| ČTK |Ekonomika

Lesy nesmí uzavírat smlouvy z třímiliardového tendru, rozhodl antimonopolní úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal státnímu podniku Lesy ČR uzavírat smlouvy z třímiliardového lesnického tendru 2017+. Důvodem správního řízení je údajné porušení zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace. Lesy ČR s názorem antimonopolního úřadu nesouhlasí a podaly proti předběžnému opatření zakazujícímu podpis smluv rozklad. Informovala o tom mluvčí společnosti Eva Jouklová.

| ČTK, David Černý |Zprávy z domova

Antimonopolní úřad potvrdil zrušení tendru na poradce pro zakázku na mýto

Příprava tendru na nového provozovatele mýta se musí obejít bez poradců. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil, že zrušil zakázku na poradenství k přípravě této veřejné soutěže. Rozhodnutí je pravomocné. Zakázku za 52 milionů korun zadal loni v říjnu ministr dopravy Dan Ťok (hnutí ANO) bez soutěže společnosti Deloitte. Ministerstvo dopravy musí navíc zaplatit pokutu čtvrt milionu korun.

| ČRo, Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Dbalého náměstek odmítl, že by byl ovlivňován při tendrech pro Nemocnici na Homolce

Pražský městský soud pokračuje v projednávání kauzy kolem údajně zmanipulovaných zakázek Nemocnice na Homolce. Obžalobě čelí někdejší ředitel Vladimír Dbalý a šest dalších lidí. Jako svědek dnes vypovídal bývalý náměstek Dbalého Stanislav Adam, který byl členem komise pro veřejné zakázky. Adam popřel, že by jeho rozhodování při výběru vítězného tendru někdo ovlivňoval.

|Martin Pařízek, Josef Ženatý |Regiony

Tendr na autobusovou dopravu v Královéhradeckém kraji může pokračovat, rozhodl ÚOHS

Pětimiliardový tendr na autobusovou dopravu v Královéhradeckém kraji bude pokračovat. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže upravené podmínky zakázky prověřil a neshledal žádný důvod pro zahájení správního řízení. Podle hejtmana kraje Lubomíra France z ČSSD je tak už podruhé potvrzena správnost postupu krajského úřadu.