Bujaří a polonazí účastníci Prague Pride? Mediální obraz se od reality zásadně liší, tvrdí teolog

V Praze v pondělí začal 7. ročník festivalu LGBT komunity Prague Pride. Během týdne nabídne více než stovku společenských, kulturních, diskusních i sportovních akcí. Vrcholem bude sobotní pochod hrdosti, který už tradičně doprovodí akce odpůrců. Povede se organizátorům festivalu ukázat veřejnosti, jaký je rozdíl mezi tolerancí a respektem?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prague Pride

Prague Pride | Foto: Tereza Havlínková

„Akce není vhodná ani dobrá pro společnost, ani pro lidi z LGTB skupiny,“ uvedl v pořadu Pro a proti senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Podle senátora Čunka si nikdo respekt nevybuduje podobnými akcemi, a to v žádné oblasti. „Tito lidé mají požadovat toleranci po společnosti, pokud je někde naprosto netolerantní, a věřím, že u nás ne, ale všechny sexuální aktivity člověka jsou intimní záležitostí.“ 

Politik prý nemá žádný problém s veřejnými akcemi v oblasti setkávání, osvětě nebo odborné diskuzi. „Ty nevidím jako problém, na rozdíl od průvodu samotného. Nevidím ho ani jako pochod hrdosti. Takže diskuze ano, ale pochod určitě ne.“ 

„Jsem přesvědčen, že mediální obraz akce je záměrně jejími organizátory vyvoláván, není to jen novinářská zkratka. Pozornost, kterou věnujeme průvodu a menší pozornost té názorové pluralitě na besedách, potom dává všemu negativní nádech,“ upozornil Čunek. 

Teologický etik a překladatel Jaroslav Lorman je přesvědčen, že gayové, lesby a transsexuálové jsou ve svém všedním životě vystavováni posměchu, příkořím a krizím. 

„Festivalový týden jim umožňuje setkat se s dalšími lidmi, dostat se k tématům, které se jich týkají a o kterých těžko mohou mluvit s většinovou společností,“ uvedl. 

„Máme spoustu pochodů, třeba právě Pochod pro život, který prochází Prahu s bílými kříži, působí velmi děsivě, a nepozastavujeme se nad tím. Přál bych si, aby podobné akce byly zbytečné, ale v té ideální situaci, kdy sexuální orientaci neřešíme, v té nejsme. “

Jaroslav Lorman

Teolog připomněl, že festival přináší přednášky, besedy i se zahraničními hosty. „Souhlasím, že jen průvodem si respekt nikdo nezíská, ten se musí vydobýt tím, jak člověk žije.“ 

Festival Prague Pride ale prý není jen pro homosexuály. „Účastní se ho heterosexuálové, rodiny a rozhodně to není jen samotný průvod. Toho se celá řada lidí z LGBT komunity také neúčastní, protože nevidí smysl.“ 

Jak sdělovací prostředky líčí průběh průvodu, se podle Lormana zásadně liší od reality, „Když jsem poprvé šel v průvodu, tak to pro mě bylo velké zklamání. Mediálně se vytváří obraz bujarého průvodu nalíčených a polonahých lidí,“ říká. 

„Když jdete v průvodu, je to docela velká šeď. Jsou tam obyčejní lidé i rodiny. Byl jsem překvapen, že mediální obraz, který se vytváří o průvodu a samotná skutečnost jsou opravdu diametrálně rozdílné,“ shrnul Jaroslav Lorman. 

Veronika Sedláčková, Ondřej Čihák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme