Šéf ODS Fiala navrhuje, aby se kvůli Zemanovým výrokům ohledně kauzy Čapí hnízdo sešla opozice

Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním jednáním sněmovny. Chce řešit společný postup s ohledem na postoj prezidenta Zemana ke kauze Čapí hnízdo. Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného je třeba vyslat signál, že opozici nejsou lhostejné útoky na právní stát. Prezident ve čtvrtek řekl, že pokud nejvyšší státní zástupce obnoví trestní stíhání premiéra, využije práva abolice.

Praha (Aktualizováno: 17:42 20. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní vyznamenání, Vladislavský sál, Petr Fiala | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vzhledem k nepřijatelnému tlaku prezidenta Zemana na rozhodnutí nejvyššího státního zástupce ve věci Čapího hnízda - a důsledkům pro důvěru v právní stát a rovnost před zákonem - jsem proto navrhl předsedům opozičních stran (Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN), abychom se v úterý před jednáním Poslanecké sněmovny setkali a zformulovali náš společný postoj jako jasnou pozici politické alternativy: aby se to, co bylo ještě včera nepředstavitelné, nestalo zítra běžným a normálním,“ napsal Fiala na twitteru.

Prezident by zastavil trestní stíhání Babiše, pokud šéf žalobců zruší Šarochovo rozhodnutí

Číst článek

Podle Výborného si jsou opoziční strany vědomy toho, že nemohou učinit žádný praktický krok, kterým by Zemanův záměr ovlivnily.

„Hlavu státu na Hradě nevychováte, nezměníte, bude se tak chovat stále. Ale chceme vyslat vůči veřejnosti signál, že nám to není jedno a že není možné vytvářet z demokraticky fungujícího státu nějakou absolutistickou monarchii. Podle mě i to je povinností politiků tento signál vyslat,“ řekl po jednání širšího vedení KDU-ČSL.

‚Jasná výzva‘

Už dříve Fiala uvedl, že prezident svým vyjádřením o možné abolici vytváří nepřijatelnou situaci pro nejvyššího státního zástupce. „Je to další tvrdý úder v důvěru v právní stát a rovnost občanů před zákonem,“ uvedl Fiala. Podle něho Zeman takto dává najevo, že jsou dvě kategorie občanů, pro něž platí různá pravidla.

‚Stále existují vyvolení, na které spravedlnost nedosáhne.‘ Opozice kritizuje výrok Zemana o abolici

Číst článek

„Víme, jaká je ústavní pozice hlavy státu, že na tu abolici má právo. Nám vadí, že on ten krok učinil v době, kdy tady ještě má na přezkum tři měsíce nejvyšší státní zástupce,“ řekl Výborný. Podle něj byl prezidentův výrok útokem na nezávislost státního zastupitelství. „Jsme přesvědčeni, že tímto výrokem se dostáváme někam za hranu právního státu,“ řekl.

K plánované schůzce opozice se vyjádřil i předseda STAN Vít Rakušan. „Jako demokratické parlamentní strany na to musíme reagovat. Musíme učinit nějakou jasnou výzvu, třeba i premiéru Babišovi, aby něco takového odmítl, vymezil se proti tomu. Musíme se samozřejmě pokusit komunikovat i s panem prezidentem, zda tato slova skutečně myslí vážně,“ řekl Radiožurnálu.

Pražské městské státní zastupitelství nedávno zastavilo trestní stíhání Babiše i dalších obviněných v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo. Rozhodnutí je pravomocné. Městské státní zastupitelství ho předloží společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může usnesení potvrdit, nebo zrušit. Na přezkoumání má tři měsíce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme