Přehled tisku: regulace návykových léků, neúspěšný boj s chudobou i zanedbané pracovní prostředí

Stát začne regulovat návykové léky na nervy, bolest a spaní. Zabývá se tím Mf Dnes. Studenti, kteří protestují za lepší ochranu životního prostředí, přemýšlejí, jak vyřešit absenci ve škole, téma pro Lidové noviny. Boj s chudobou vázne, z 15 bodů jsou splněny dva, tak zní titulek Hospodářských novin. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vědci přišli na to, jak vyrobit silnější antibiotika.

Stát začne regulovat návykové léky na nervy, bolest a spaní (ilustrační snímek) | Foto: Fotobanka Pixabay

Mf Dnes

Stát začne regulovat návykové léky na nervy, bolest a spaní. Zabývá se tím Mf Dnes. Téměř každý desátý Čech totiž používá tyto léky nesprávným způsobem. Místo aby léky používali maximálně několik týdnů, pobírají je dlouhodobě podle potřeby. Tím ale zvyšují riziko, že se na lécích stanou závislými.

Stát se proto v nově zveřejněné protidrogové strategie rozhodl proti lékům zasáhnout. Vedle informační kampaně, která se má zaměřit i na lékaře, k tomu chce využít také e-recepty nebo lékové záznamy pacientů. V první řadě totiž musí ministerstvo zmapovat, kolik lidí přesně v Česku tyto léky užívá, vysvětluje deník.

Lidové noviny

Studenti, kteří protestují za lepší ochranu životního prostředí, přemýšlejí, jak vyřešit absenci ve škole, téma pro Lidové noviny. Studentské stávky podporuje i většina ředitelů, které noviny oslovily. Společně se studenty se snaží přijít i na to, jaké praktické kroky můžou školy v ochraně klimatu podniknout. Mírné je vůči studentům i ministerstvo školství, podle kterého jim nelze bránit ve vyjádření svobodného názoru.

Téměř dva miliony lidí ve 125 zemí. Studenti znovu demonstrovali za lepší ochranu klimatu

Číst článek

Stávky, které mají upozornit na změny klimatu, se konají každý pátek pod značkou Fridays For Future. Ve městech po celém světě se schází tisíce studentů, kteří se snaží upozornit především politiky, aby začali dělat víc pro ochranu přírody a snížení emisí. Na přelomu roku studentské hnutí založila Švédka Greta Thunbergová, která šla každý pátek místo do školy před parlament upozorňovat na nezvratné změny v přírodě.

Hospodářské noviny

Boj s chudobou vázne, z 15 bodů jsou splněny dva, tak zní titulek Hospodářských novin. Ty se zaměřily na politiku ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové z ČSSD, která loni představila 15 opatření, kterými chce vláda bojovat proti chudobě a vyloučení z běžného života. Zatím se ale koalici podařilo realizovat jen dva body, které chystala už před sepsáním seznamu.

Jedním z uskutečněných plánů je program Výstavba, který umožní obcím stavět za státní peníze sociální a dostupné byty. Druhým splněným bodem bude snazší možnost oddlužení, které vejde v platnost od června. U většiny dalších plánů ze seznamu zatím není jisté, kdy vejdou v platnost a příprava pěti opatření se zastavila úplně, píšou noviny.

Deník

Novou aplikaci, která má pomoci zachraňovat životy, spouští v několika krajích společnost O2. Téma pro regionální Deník. Aplikaci O2 SOS vyvinula firma společně se záchranáři a jejím cílem je co nejrychleji poskytnout pomoc člověku, který dostal například zástavu srdce.

Obchodníky s chudobou nepoznáte, ale bez nich by z Romů byli bezdomovci, říká ústecký zastupitel

Číst článek

V praxi funguje novinka tak, že po zavolání sanitky se nejbližším majitelům aplikace objeví výzva o poskytnutí první pomoci. Do O2 SOS se ale zatím nemůže přihlásit každý, ale jen školení záchranáři. Podle regionálního Deníku počítá společnost s otevřením aplikace pro dobrovolníky z řad veřejnosti na rok 2020.

Právo

Firmy se nestarají o pracovní prostředí. Podle deníku Právo pak můžou zaměstnanci trpět například únavou, bolestí hlavy nebo různými onemocněními páteře a nohou.  Pracovní prostředí se navíc stává čím dál důležitějším kritériem při výběru nového zaměstnání.

Podle statistik České správy sociálního zabezpečení mohly nemoci pohybového aparátu za víc než čtvrt milionu případů dočasné pracovní neschopnosti. Přitom v řadě firem jsou investice do zdraví zaměstnanců stále na nízké úrovni. Deník zmiňuje i to, že příjemné pracovní prostředí pomáhá i v pracovní motivaci zaměstnanců.

E15

Miliardy korun ročně utratí společnosti a instituce za jídlo, informuje o tom E15. Firmy si totiž stále častěji objednávají přímo z restaurací. Strava slouží jako zpestření porad, schůzek nebo školení. Jako způsob, jak udržet zaměstnance v době krize na pracovním trhu, pak dováženou stravu některé firmy nabízejí zdarma jako zaměstnanecký benefit.

Někteří prodejci jídel díky tomu vykázali za letošek až trojnásobný růst. Se speciálními nabídkami rozvozu do firem proto začíná i největší internetový supermarket Rohlik.cz, který v nich vidí dlouhodobou investici. Podle deníku pomáhá růstu trhu především fenomén společných firemních snídaní nebo brunchů. Stále častěji se navíc s dováženou stravou počítá i na oficiální schůzky a jednání.

Václav Vohlídal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme