Spolupodepsat některá vyznamenání bylo těžké, řekl Fiala. ‚Jsou tam ale jména, která jsou nesporná‘

Pro premiéra Petra Fialu (ODS) bylo těžké spolupodepsat předání státního vyznamenání některým lidem, jimž prezident Miloš Zeman ocenění v pátek večer udělí. Řada osobností, které se prezident rozhodl ocenit, si však podle premiéra zaslouží úctu a jejich vyznamenání je nesporné. Fiala to v pátek řekl novinářům před odjezdem vlaku na výsadbu Aleje svobody věnované zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi.

Praha (Aktualizováno: 13:11 28. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do volebního štábu koalice SPOLU v sídle ODS v Praze 1 dorazil i premiér Petr Fiala (vpravo)

Český premiér Petr Fiala (ODS) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nebudu hodnotit ten výběr. Jsou tam určitě jména, která jsou nesporná, která si zaslouží úctu. Jsou tam i lidé, u kterých moje ruka nebo pero, kterým jsem spolupodepisoval, bylo těžké,“ řekl Fiala.

Podotkl ale, že respektoval výběr všech, které se Zeman rozhodl vyznamenat. Uvedl, že je to prezidentova odpovědnost, ale i právo.

Podle Fialy letos Zeman v maximální možné míře respektoval návrhy na vyznamenání, které mu přišly z Parlamentu, což premiér pokládá za velmi důležité.

„Kdybychom tady měli dlouhodobě takovou kulturu, takovou spolupráci klíčových institucí, tak by to bylo jenom dobře,“ řekl.

Absence pozvání

Zároveň ale poukázal na páteční absenci předsedů Senátu a Poslanecké sněmovny Miloše Vystrčila (ODS) a Markéty Pekarové Adamové na udílení vyznamenání, protože z Hradu nedostali pozvánku.

Gödel, Trumpová, Lendl. Kdo z přehlédnutých Čechoslováků si zaslouží vyznamenání?

Číst článek

Věří, že v budoucnu se takto významných akcí budou účastnit všichni členové důležitých ústavních i veřejných institucí.

„Názory jsem jasně řekl i prezidentovi. Myslím, že mají být pozváni všichni ústavní činitelé a že by to přispělo k tomu, abychom ve společnosti šířili více tolerance a porozumění a sdílení základních hodnot, na kterých naše Česká republika stojí,“ řekl Fiala novinářům po připomínce 104. výročí vzniku Československa na pražském Vítkově.

Se selektivním výběrem hostů nesouhlasí, večerního aktu se ale zúčastní on i řada jeho kolegů z vlády.

„Není to nějaká soukromá oslava ani Miloše Zemana, ani nikoho jiného. Je to oslava státního svátku a udělování státních vyznamenání. Jsem přesvědčen, že ve své pozici předsedy vlády tam mám být,“ dodal.

Pieta na Vítkově

V rámci připomínky 104. výročí vzniku Československa se uskutečnil tradiční ceremoniál u Národního památníku v Praze na Vítkově. Zúčastnila se ho politická reprezentace včetně prezidenta Zemana a premiéra Fialy, zástupci armády i váleční veteráni.

Ceremoniál se po dvou letech uskutečnil v plnohodnotné podobě. V roce 2020 byl kvůli koronavirové pandemii zrušen, loni platila omezení.

Zeman 28. října ocení protinacistického odbojáře Mašína. Jeho dcera ale vyznamenání převzít nechce

Číst článek

U hrobu Neznámého vojína položili věnce Zeman, který se loni nemohl aktu zúčastnit kvůli hospitalizaci, dále Fiala, místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která s ohledem na nedávné volby vykonává pravomoci předsedy horní komory, zástupci Parlamentu Jan Skopeček (ODS) a Pavel Fischer (nezávislý) či ministryně obrany Jana Černochová (ODS) s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou.

V pátek se ke vzniku Československá republiky vyjádřila i slovenská prezidentka Čaputová. „První Československá republika byla úspěšným příběhem,“ řekla. Podle premiéra Eduarda Hegera Československá republika pomohla Slovensku k rozmachu.

Fiala se slovenským premiérem Eduardem Hegerem při příležitosti dnešního svátku natočili video, v němž odkazují na společné tradice obou zemí, například respektování lidských práv, svobodu slova nebo respekt ke vzdělání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme