„Nejsem žádný hrdina,“ tvrdíval Nicholas Winton. „Na rozdíl od opravdových hrdinů mi nikdy žádné nebezpečí nehrozilo. Udělal jsem jen to, co bylo zapotřebí.“
Okolí nenápadné vesnice Chelmno nacisté od 8. prosince 1941 proměnili ve vyhlazovací tábor. Přijížděly sem nejen transporty Židů z Polska a protektorátu Čechy a Morava, ale také Romů a Sinthů.
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier vůbec poprvé od konce války uctil památku československých parašutistů. Podle české konzulky Kristiny Larischové je nacismus stále v povědomí veřejnosti.
Je to asi jeden z nejslavnějších příběhů začátku druhé světové války. Nicholas Winton - tehdy zaměstnanec banky – chtěl původně odjet na dovolenou do Švýcarska.
Do bojových operací se zapojil až začátkem roku 1945, později pak na spitfirech létal třeba také v Africe. Po pár letech ale důstojnickou uniformu svlékl a rozhodl se žít v Anglii obyčejný život.
Pražští policisté museli odložit případ poničeného Wintonova památníku rozloučení. Pachatele se jim totiž nepodařilo vypátrat. Škoda přesáhla 180 tisíc korun.
Památník rodičů takzvaných Wintonových dětí v Praze na Hlavním nádraží někdo poničil, nechaly ho vyrobit děti, které Nicholas Winton zachránil před nacistickými koncentračními tábory.
Přiznejme, že se Mayová čestně a upřímně, i když tvrdohlavě, snažila o cosi dnes ve Velké Británii zjevně nemožného, neboť jí nakonec dohnala k rezignaci právě ona snaha o kompromis.
Praha/Londýn||Adam Drda|Historie|Příběhy 20. století
Asafovi bylo jedenáct let, jeho bratr Ruben byl starší. Oba před 80 lety nasedli do záchranného vlaku s židovskými dětmi, který mířil z Československa do Anglie. Odjet museli, aby si zachránili život.
V pražské Štěpánské ulici má nově svou pamětní desku Doreen Warrinerová. Za druhé světové války spolupracovala s Nicholasem Wintonem a zachránila přes deset tisíc lidí.
Městečko Llanwrtyd Wells, které se hlásí k tomu, že je nejmenším městem v Británii, se na tři roky stalo náhradním domovem pro děti, které uprchly často bez rodičů z okupovaného Československa.
Přesně před 80 lety dorazil do Harwiche první transport s židovskými dětmi, které se jejich rodiče z řady zemí Evropy rozhodli ukrýt před nacisty. Celkem do Británie odjelo na deset tisíc dětí.
Na začátku byla jediná fotografie bez popisku. Na konci je pak dokument, který odhalil první transporty ohrožených židovských dětí. Při misi Barbican se učil i sám sir Nicholas Winton.
Mise Barbican. Tak se nazývá letecká operace mezi Prahou a Londýnem, při které bylo těsně před druhou světovou válkou zachráněno zhruba sto židovských dětí. Dokument o misi odvysílá Česká televize.
Mise Barbican. Tak se nazývá letecká operace mezi Prahou a Londýnem, při které bylo těsně před druhou světovou válkou zachráněno zhruba sto židovských dětí. Dokument o misi odvysílá Česká televize.
Ve věku 89 let zemřel v Tel Avivu pilot a bojovník za izraelský stát Hugo Marom. Brněnský rodák v srpnu v roce 1939 odcestoval vlakem, který vypravil Nicolas Winton do Anglie.
Jedno z nejznámějších „Wintonových dětí“ a iniciátor pomníku všem statečným židovským rodičům na pražském hlavním nádraží – občan České republiky a Izraele Hugo Marom.
Měl jsem víc štěstí než jiní, po útěku před nacisty na mě čekal tatínek. Ohrožených dětí dnes Evropou bloudí tisíce, postoj Česka či Maďarska mě zklamal, říká proslulé Wintonovo dítě Alfred Dubs.
Po Nicholasi Wintonovi, zachránci stovek československých židovských dětí, byl pojmenován salonek na Hlavním nádraží. Určen je pro cestující spojů vyšší třídy Českých drah a pro matky s dětmi.
Na pražském Hlavním nádraží stojí od soboty už druhý pomník spojený s Nicholasem Wintonem. Památník připomíná odvahu rodičů takzvaných Wintonových dětí.
Nicolase Wintona za záchranu dětí před nacisty ocenila královna i prezidenti. V jednom z wintonových vlaků do Anglie uprchl jedenáctiletý Röhrer, který o pár let později bojoval v Normandii.
Barbara Wintonová navštívila ve středu Olomouc, kde pokřtila český překlad vlastní knihy o jejím otci a besedovala se studenty hejčínského gymnázia. Mladým lidem chce předat poselství, které tu zanechal Nicholas Winton.
Na britských poštách a v internetovém prodeji se prodává nová poštovní známka se sirem Nicholasem Wintonem. O vydání památeční známky rozhodla Královská pošta ve zrychleném řízení. Vyhověla tak petici, kterou podepsalo 106 tisíc lidí.
V Británii bude dnešní den obětí holokaustu ve znamení vzpomínek na Nicholase Wintona. Zachránce 669 převážně židovských dětí z nacisty okupovaného Československa zemřel loni ve věku 106 let. O jeho činu ale řada Britů stále neví.