Na Václavském náměstí se zapálil muž. Leží ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče

V týdnu, kdy si Česko připomíná smrt Jana Palacha, se na Václavském náměstí zapálil čtyřiapadesátiletý muž. V pátek krátce po třetí hodině odpoledne se pod pomníkem svatého Václava polil hořlavinou a škrtnul zapalovačem. Jak potvrdila policie, uhasili jej kolemjdoucí. Záchranáři muže na místě uvedli do umělého spánku a odvezli do nemocnice.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 18:02 18. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Záchranáři pacienta s popáleninami na cca 30 proncentech těla uvedli do umělého spánku a se zajištěnými dýchacími cestami transportovali do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady,“ uvedli záchranáři na twitteru. Podle očitých svědků měl popálené ruce a obličej.

Podle informace serveru Seznam Zprávy, kterou potvrdila mluvčí FN Královské Vinohrady Jana Roubalová, byl muž před 18.00 převezen na jednotku intenzivní péče, na sále strávil dvě hodiny. Nyní je ve velmi vážném stavu.

‚Panebože, ten člověk opravdu hoří.‘ Poslechněte si svědectví dívky, která měla hasit muže v centru Prahy

Číst článek

Jak potvrdila policie, oheň vzplanul krátce po patnácté hodině v horní části náměstí, přímo pod sochou svatého Václava. Podle policie se tam muž, ročník 1964, polil hořlavinou a zapálil. „Nešťastník byl uhašen kolemjdoucími,“ dodali policisté. 

Motiv mužova jednání zůstává zatím neobjasněný. Prvotní informace však nenasvědčují tomu, že by se v daném případě jednalo o nějakou formu protestu proti současnému společenskému dění,“ sdělila v pátek v podvečer pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová. Zároveň uvedla, že šlo o muže české národnosti. Okolnosti činu ale policisté stále vyšetřují. 

Muž po sobě na místě zanechal černý kanystr. Policie okolí krátce po činu uzavřela. Celé okolí pomníku svatého Václava bylo obehnáno policejními páskami, kde bylo napsáno vstup zakázán, na dlažbě byl vidět bílý prášek. 

Místo v horní části Václavského náměstí, kde se v pátek pokusil upálit muž | Foto: Kristýna Novotná | Zdroj: Český rozhlas

V pátek v podvečer už bylo místo tragické události uklizeno. 

Podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky s policií spolupracuje hasičský vyšetřovatel.

„Na žádost policie byla na místo přivolána i naše chemická jednotka, která zjistí, o jakou hořlavinu přesně šlo,“ řekl mluvčí.

Incident viděly i zaměstnankyně nedaleké kavárny Starbucks. „Nevím, proč to udělal. Asi mu bylo líto Jana Palacha. Bohužel stalo se to, zrovna jsem přišla v nevhodnou dobu, ve špatný čas. Snad je v pořádku,“ řekla svědkyně serveru Seznam Zprávy.

Dívka podle svých slov nebyla jediná, kdo muže hasil. „Ještě tam byli další asi čtyři lidi. Viděla jsem to zdálky. Když jsem na něho koukala, tak jsem raději přiběhla. Říkám: panebože, ten člověk opravdu hoří. Tak jsem ho začala rychle hasit, měl na sobě ale benzin,“ popsala žena.

Rozsah popálení se u dospělých určuje v procentech z celkového tělesného povrchu. Užívá se tzv. pravidlo devíti – po 18 procentech představuje trup zepředu a zezadu a levá a pravá noha, každá ruka potom představuje devět procent, stejně tak hlava, jedno procento pak genitálie. Za těžkou popáleninu se považuje rozsah plochy 20 procent. 

Výročí

Česko si v těchto dnech připomíná 50. výročí sebeupálení studenta Jana Palacha. Ten se 16. ledna 1969 na Václavském náměstí upálil, aby vyburcoval spoluobčany z letargie po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Utrpěl popáleniny na 85 procentech těla. O tři dny později zemřel v nemocnici. Palachův čin chtěl před šesti připomenout sedmatřicetiletý muž, který se pokusil upálit před Národním muzeem.

dbr, pj, ako, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme