Soupeření s Čínou nesmí přerůst v konflikt, varoval Biden. Zastrašování z Pekingu se ale chce bránit

Americký prezident Joe Biden v projevu před Valným shromážděním OSN varoval, že soupeření s Čínou nesmí přerůst v konflikt. S Pekingem chce v některých otázkách, včetně těch týkajících se klimatické krize, spolupracovat.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biden při projevu před Valným shromážděním OSN

Biden při projevu před Valným shromážděním OSN | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

„Snažíme se udržovat soutěž mezi našimi zeměmi zodpovědně tak, aby se nezvrhla v konflikt,“ řekl Biden. Delegáty nicméně ujistil, Spojené státy budou důsledně vystupovat proti agresi a zastrašování ze strany Číny.

Politické napětí stoupá, řekl Guterres v New Yorku. Invazi na Ukrajinu označil za porušení Charty OSN

Číst článek

Vztahy mezi Pekingem a Washingtonem jsou v posledních letech extrémně napjaté mimo jiné kvůli sporům ohledně americké vojenské podpory Tchaj-wanu, obchodu či rusko-čínským vztahům. Dvě přední světové hospodářské mocnosti se nicméně již několik měsíců snaží napětí zmírnit, včetně několika osobních jednání na vysoké úrovni.

Rusko stojí v cestě míru

Biden při svém projevu také prohlásil, že jedině Rusko je zodpovědné za současnou válku na Ukrajině a jedině Rusko stojí v cestě míru. Moskvě vyčetl, že jako cenu za ukončení konfliktu požaduje ukrajinskou kapitulaci, ukrajinská území a životy ukrajinských dětí.

„Rusko věří, že se svět unaví a dovolí mu brutálně a bez následků ničit Ukrajinu,“ řekl Biden v proslovu, který je podle agentury Reuters hlavním bodem jeho třídenní návštěvy New Yorku. Kromě promluvy na Valném shromáždění OSN se setká také s hlavami pěti středoasijských zemí a vedoucími představiteli Izraele a Brazílie.

Zelenskyj podle médií příští týden navštíví Bílý dům i Kongres. Ten projednává další pomoc pro Ukrajinu

Číst článek

Americký státník sklidil potlesk, když řekl, že USA a jejich spojenci budou stát za Ukrajinou v jejím boji za svobodu. „Jedině Rusko nese odpovědnost za tuto válku. Jedině Rusko má moc ji okamžitě ukončit,“ řekl Biden delegátům, mezi kterými byl i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten má Bidena navštívit ve čtvrtek v Bílém domě a setkat se i s některými představiteli Kongresu.

Spojené státy stojí pod Bidenovým vedením v čele západních spojenců Ukrajiny, která se od loňského února brání ozbrojené ruské agresi. Pro demokratického prezidenta je podpora Kyjeva i středobodem americké zahraniční politiky, píše Reuters s tím, že Biden kvůli tomu před nadcházejícími prezidentskými volbami čelí kritice některých republikánů, kteří prosazují, aby Spojené státy vynakládaly na vyzbrojování Ukrajiny méně peněz.

Americký Kongres v současné době projednává poskytnutí další vojenské a humanitární pomoci napadené zemi ve výši až 21 miliard dolarů (479 miliard korun). Spojené státy dosud Kyjevu na obranu před ruskou agresí poskytly pomoc ve výši 43,7 miliardy dolarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme