Zelenskyj podle médií příští týden navštíví Bílý dům i Kongres. Ten projednává další pomoc pro Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj příští týden zřejmě navštíví Bílý dům i Kongres Spojených států, píše agentura AP s odvoláním na nejmenovaný zdroj z administrativy amerického prezidenta Joea Bidena. Ukrajinský prezident se příští týden chystá do New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN. O chystaném setkání s Bidenem ve čtvrtek informovala americká média.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci v Praze

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj příští týden zřejmě navštíví Bílý dům i Kongres Spojených států | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zelenského cesta přichází v době, kdy Kongres projednává poskytnutí další vojenské a humanitární pomoci Ruskem napadané Ukrajině ve výši až 21 miliard dolarů (484 miliard Kč). Spojené státy dosud Kyjevu na obranu před ruskou agresí poskytly pomoc ve výši 43,7 miliardy dolarů.

Představitel Bidenovy administrativy, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity, uvedl, že se Zelenskyj setká s americkým prezidentem v Bílém domě ve Washingtonu příští čtvrtek. Chystanou návštěvu ukrajinského prezidenta v Kapitolu agentuře AP potvrdili dva nejmenovaní asistenti v Kongresu.

,Americká pomoc Ukrajině není charita, ale investice.‘ Zelenskyj vystoupil v Kongresu USA

Číst článek

Náplň jednání Bidena a Zelenského zatím není známá, jedním z témat by však zřejmě mohla být americká vojenská pomoc Ukrajině; americká média v uplynulých dnech informovala, že Bidenova administrativa je blízko schválení dodávek střel ATACMS s doletem až 306 kilometrů schopných nést kazetovou munici, či jinou verzi raket GMLRS, které mají dolet jen 72 kilometrů, ale také s úpravou pro kazetovou munici.

Zelenskyj se na první zahraniční návštěvu od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 vypravil právě do USA. V americkém Kongresu loni v prosinci prohlásil, že americká finanční pomoc Ukrajině není charita, ale investice do globální bezpečnosti a demokracie.

Kongres je v otázce poskytnutí další pomoci Ukrajině stále více rozdělen. Biden usiluje o poskytnutí 13 miliard dolarů dodatečné vojenské pomoci a osmi miliard dolarů na humanitární podporu Ukrajiny.

Někteří republikánští zákonodárci však prosazují rozsáhlé škrty ve federálních výdajích a část z nich se snaží zastavit finanční pomoc Ukrajině. Kongres navíc do konce měsíce potřebuje schválit zákony potřebné k fungování vlády po 30. září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme