Politické napětí stoupá, řekl Guterres v New Yorku. Invazi na Ukrajinu označil za porušení Charty OSN

Geopolitické napětí ve světě podle generálního tajemníka OSN Antónia Gueterrese narůstá a přibývá globálních výzev, kterým lidstvo čelí jen obtížně. Generální tajemník v úterý také v projevu před Valným shromážděním OSN v New Yorku označil ruskou invazi na Ukrajinu za porušení Charty OSN a prohlásil, že nepoleví ve svých snahách obnovit takzvané černomořské obilné dohody.

Aktualizováno New York (Aktualizováno: 17:16 19. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Své vystoupení Guterres zahájil připomínkou záplav v Libyi, které si tento měsíc vyžádaly přes 11 tisíc obětí

Generální tajemník hovořil k asi 145 shromážděným světovým lídrům | Foto: Caitlin Ochs | Zdroj: Reuters

Své vystoupení Guterres zahájil připomínkou záplav v Libyi, které si tento měsíc vyžádaly přes 11 tisíc obětí, a jsou podle něj symbolem stavu dnešního světa.

„(Libyjci) byli oběťmi už mnohokrát, oběťmi klimatického chaosu, roků konfliktu, neschopnosti lídrů doma i daleko v zahraničí najít cestu k míru a nyní bezprecedentních záplav. Těla jsou u libyjských břehů vyplavována v tom samém Středozemním moři, ve kterém se miliardáři opalují na svých jachtách. Je to nástin smutného stavu našeho světa v záplavě nerovností,“ řekl Guterres.

Ve druhé části projevu Guterres opět odsoudil ruskou agresi vůči Ukrajině, která podle něj napadené zemi přinesla „řadu hrůz“: „Zničené životy a rodiny, pošlapaná lidská práva, traumatizované děti a zhacené naděje a sny. Válka má ale dopady i mimo Ukrajinu, jaderné hrozby ohrožují nás všechny a ignorování smluv ohrožuje mezinárodní právo a je jedem globální diplomacie,“ uvedl šéf OSN.

Generální tajemník hovořil k asi 145 shromážděným světovým lídrům, včetně českého prezidenta Petra Pavla. Ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN se nicméně Valného shromáždění účastní osobně jen prezident Spojených států Joe Biden.

Například francouzský prezident Emmanuel Macron se připravuje na setkání s britským králem Karlem III. a britský premiér Rishi Sunak se nezúčastní kvůli jiným závazkům, píše web stanice Al-Džazíra.

Ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN se Valného shromáždění účastní osobně jen prezident Spojených států Joe Biden | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Dominantními tématy Valného shromáždění bude podle očekávání reakce členů OSN na ruskou agresi vůči Ukrajině a řešení klimatické krize. Státnici nicméně mohou v 15 minutách vyhrazených k projevu hovořit o jakémkoli tématu.

Válka na Ukrajině nezastiňuje jiné konflikty. OSN by prospěla reforma, míní předseda lidskoprávní rady

Číst článek

Jeden z prvních mluvčích, brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, například odsoudil pokračující odlesňování Amazonského pralesa a hovořil o nutnosti bojovat za rovnost pohlaví a práva sexuálních menšin.

„Potlačovat klimatickou změnu znamená přemýšlet o budoucnosti a řešit historickou nerovnost. Bohaté státy vyrostly i díky uhlíkovým emisím. Je to populace na globálním jihu, která nejvíce trpí dopady změn klimatu. Brazílie chce jako rozvíjející se země prokázat, že férový a klimaticky odpovědný model růstu je možný,“ řekl Lula.

Letošnímu Valnému shromáždění předsedá diplomat z Trindadu a Tobaga Dennis Francis, kterého jako prezidenta až do září příštího roku zvolily členské státy už v červnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme