Chce zvýšit financování, ale bez plnění hlavních závazků, konference COP28 bude pro Mexiko zásadní

Mexiko chce na klimatické konferenci COP28 prosadit větší financování rozvojových států, které bojují s důsledky změny klimatu. Mexičané právě zažívají jednu z největších krizí vodních zdrojů v historii a mexická vláda nemá v rozpočtu dost financí na vyřešení. Na konferenci COP28 však Mexiko bude jedinou zemí států G20, která zatím nemá v plánu dosažení uhlíkové neutrality nebo jiných klimatických závazků, uvádí server Argus.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatická konference COP28

Ačkoliv chce Mexiko podle mexické ministryně zahraničí Alicie Barceny “hrát velmi aktivní roli na COP28“, tak není jisté jakou povahu bude tato role mít | Foto: Amr Alfiky | Zdroj: Reuters

Mexická vláda se chce na klimatické konferenci COP28 zaměřit na vytvoření fondů, které mají zmírnit ztráty a škody, jež klimatická změna způsobuje zemím s nízkými příjmy. 

COP-28

Je letošní konference OSN o změně klimatu, která proběhne ve Spojených arabských emirátech. Tyto konference se zkratkou COP každoročně pořádá OSN, slouží k nalezení řešení, jak zvrátit klimatickou změnu a její dopady.

 

„Financování klimatu bude velmi důležitým tématem letošní konference COP. Chceme vybudovat mezinárodní fond, který bude zkouškou spolupráce národů,“ řekl mexický náměstek ministra zahraničí Joel Hernandez.

Stejné téma probíral také na předkonferenční akci pořádanou Klimatickou iniciativou Mexika, kde s ním již téma probrali někteří zástupci světových zemí včetně české delegace.

Ačkoliv chce Mexiko podle ministryně zahraničí Alicie Barcenyové „hrát velmi aktivní roli na COP28“, tak není jisté, jakou povahu bude tato role mít, uvádí server Argus.

Mexiko je jedinou zemí ze 36 států OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), případně států G20, která nemá nastavené datum dosažení uhlíkové neutrality.

Mexiko se také neplánuje připojovat k jiným klimatickým závazkům, kromě dvou z loňské konference COP27. Mexiko tam slíbilo snížení emisí skleníkových plynů a vyrábění 38 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Celosvětová klimatická konference COP28 proběhne ve vyhroceném čase. Ovlivní ji dění v Pásmu Gazy

Číst článek

COP28 přichází v momentě, kdy Mexiko bojuje s jednou z největších vodních krizí. Miliony Mexičanů mají problém s přístupem k vodě a u třetina vodních ploch existuje podezření na kontaminaci. Vládní organizace Conagua nemá dostatek zdrojů, aby mohla situaci řešit, uvádí server El país

V zemi existují místa, která jsou již více než rok bez zdroje vody. Důsledkem je, že Mexičané mají jednu z nejvyšších spotřeb plastových lahví na světě – to je možné také kvůli tomu, že chybí státní regulace v zásobování a kvalitě služeb pitné vody.

Mexiko se tak posouvá do stále hlubší krize. Důvodem je kombinace špatného administrativního řízení organizace Conagua spojeného s chybějícími regulacemi a s dopadem klimatické změny.

Tisíce lidí v Mexiku protestovaly po smrti prvního nebinárního soudce, domáhají se spravedlnosti

Číst článek

„Přestože má Národní síť pro měření kvality vody (Renameca) automatizovaný systém, který byl vládou hodně financován a přinesl dobré výsledky, tak rozhodnutí, která jsou přijímána na politické úrovni, nejsou správná,“ říká profesor výzkumu na katedře ekologie a přírodních zdrojů UNAM (Národní Autonomní Mexická Univerzita) Omar Orellano pro server El país. 

Mexiko je stát, který je zvyklý na sucha. Letos ho však zasáhly tři vlny veder, v posledních letech Mexiko zažilo pět hurikánů a stoupající kvalita moře donutila mexickou vládu vysídlit většinu vesnic na pobřeží Mexického zálivu.

Všechno jsou to důsledky klimatických změn a Mexiko doufá, že díky letošní klimatické konferenci získá finanční podporu na jejich vyřešení.

Eliška Drobná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme