Připrav se, Rusko, rakety do Sýrie přijdou a budou pěkné a chytré, vzkázal Trump do Moskvy

Donald Trump ve středu prostřednictvím twitteru vyslal Moskvě dva protichůdné signály. Nejprve vyzval Rusko, aby se připravilo na rakety, čímž reagoval na ruskou hrozbu, že jakékoli rakety vypálené na Sýrii budou sestřeleny. Pak označil americko-ruské vztahy za nejhorší vůbec, i ve srovnání se studenou válkou, přičemž poznamenal, že k tomu není důvod. Zároveň naznačil, že by obě země mohly skončit se závody ve zbrojení.

Washington (Aktualizováno: 14:19 11. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trump na twitteru vzkázal Rusku, aby se připravilo na rakety. | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Trump připravuje odvetu za útok na syrskou Dúmu, při němž podle opozičních zdrojů syrská armáda o víkendu použila chemické zbraně. Rusko tvrdí, že se to neprokázalo a že je třeba události v Dúmě nezávisle vyšetřit.

„Rusko hrozí sestřelením všech raket vypálených na Sýrii. Připrav se Rusko, protože (rakety) přijdou, pěkné a nové a ‚chytré‘! Neměli byste být partnery toho plynem vraždícího zvířete, které zabíjí vlastní lidi a raduje se z toho,“ tweetoval Trump.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí k tomu řekla, že americké rakety by se měly zaměřit na „teroristy, ne na legitimní syrskou vládu“. Podle ní také může být raketový útok pokusem zničit důkazy o údajném chemickém útoku v Sýrii.

Trump o něco později na twitteru napsal, že vztahy USA a Ruska jsou nyní vůbec nejhorší, a to i když započítá období studené války. „Není k tomu důvod. Rusko nás potřebuje, abychom mu pomohli ekonomicky, což lze snadno učinit. Potřebujeme, aby národy spolupracovaly,“ napsal Trump. „Co zastavit závody ve zbrojení?“ dodal.

Americký útok v Sýrii má být masivnější než loni. 'Budete sestřeleni,' hrozí Američanům Rusko

Číst článek

Podle amerického tisku chystá Trumpova vláda masivnější vojenskou akci, než byla ta loňská, kterou USA potrestaly syrský režim za chemický útok na Chán Šajchún. Tehdy Američané vypálili z lodí ve Středozemním moři 59 raket na syrskou leteckou základnu.

Turecký ministr obrany Nurettin Canikli řekl, že konflikt mezi USA a Ruskem může spustit vlnu násilí v celém regionu.

„V případě útoku na syrské jednoty podporované Ruskem nebude moci Rusko zůstat stranou, protože by přišlo o vliv. Mohou začít těžké boje. Jedna jiskra může zažehnout celou oblast a otevřít dveře konfliktu. Vyzýváme proto obě strany (Rusko a USA) ke zdrženlivosti a syrský režim k tomu, aby přestal podporovat teroristické organizace,“ řekl turecký ministr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme