Trump na tři týdny obnovil financování vlády. Pokud pak nedostane peníze na zeď, vyhlásí stav nouze

Představitelé amerického Kongresu se s prezidentem Donaldem Trumpem dohodli na dočasném pozastavení takzvaného shutdownu, a to do 15. února. Vláda by měla být financována tři týdny, aby státní zaměstnanci dostali plat a úřady mohly normálně fungovat. Mzdy podle prezidenta pracovníci dostanou „velmi rychle“. Pokud však Trump s Kongresem neuzavře během následujících tří týdnů dohodu, obnoví rozpočtovou krizi, nebo vyhlásí stav nouze.

Washington (Aktualizováno: 21:50 25. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Komise skládající se z demokratů i republikánů budou nyní debatovat o ochraně hranic USA, řekl Trump. Prezident věří, že dohoda mezi stranami je možná. Dále uvedl, že Spojené státy „nepotřebují betonovou zeď dlouhou dva tisíce mil“ (přes 3200 kilometrů), která by se táhla od jednoho pobřeží k druhému.

Newyorské letiště LaGuardia krátce zastavilo provoz, kvůli rozpočtové krizi mu chybí dispečeři

Číst článek

Trump také varoval, že pokud mu Kongres nepředloží nabídku, která by povolovala stavbu hraniční zdi nebo ocelového plotu, dojde po 15. únoru k opětovnému přerušení financování, nebo k vyhlášení stavu nouze, napsala agentura Reuters.

Americká média už dříve spekulovala, že by prezident mohl získat prostředky pro financování zdi pomocí vyhlášení stavu nouze. Tento postup by byl patrně napaden u soudu. „Jak všichni víte, mám ještě silnou alternativu, ale zatím jsem ji nechtěl použít,“ řekl Trump na začátku pátečního prohlášení.

O zákonu, který by umožnil dočasné financování do 15. února, by Kongres mohl hlasovat ještě v pátek. Trump řekl, že zákon okamžitě předloží předsedovi republikánské většiny v Senátu. Předseda republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy předpokládá, že zákon bude poslanci schválen.

Ústupek

Dohoda znamená, že došlo ke značnému ústupku Bílého domu. Prezident de facto přijal návrh opozičních demokratů, kteří debatu o posílení ostrahy hranic podmiňovali otevřením vládních účtů nejméně do 8. února.

Trump dosud takovou možnost - stejně jako vedení republikánů v Kongresu - odmítal. Navrhoval opačný postup, tedy nejprve schválení peněz na stavbu zdi na hranici s Mexikem, a poté obnovení finančních toků, bez nichž se část ministerstev a vládních agentur ocitla v nouzové situaci.

Informací o možném ukončení vládního shutdownu přinesly v pátek nezávisle na sobě deník Washington Post a televize CBS. Trump požaduje vyčlenění 5,7 miliardy dolarů (téměř 130 miliard korun) na stavbu zdi na americko-mexické hranici, kterou slíbil svým voličům v prezidentské kampani.

Nejdelší rozpočtová krize vlády v historii trvá už 35. den. Začíná vážně narušovat činnost státem financovaných organizací, zejména letecké dopravy, ochrany životního prostředí a daňové správy. Podle průzkumů je většina Američanů přesvědčena, že rozpočtový pat vznikl vinou prezidenta, informovala ČTK.

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme