financování

Rada Evropy chválí Česko za lepší boj v korupci, vadí jí ale veřejný sektor

| ČTK |Zprávy z domova

Česká republika výrazně pokročila v boji proti korupci a v úsilí o dosažení transparentnosti financování politických stran. K tomuto závěru dospěla protikorupční skupina Rady Evropy GRECO, podle níž Praha splnila devět ze 13 doporučení, jak by Česko mělo postupovat. Nespokojenost ale trvá s nedostatečným objasněním zaměstnancům ve veřejném sektoru, že jsou všichni stíhatelní podle ustanovení trestního zákoníku, která se týkají úplatkářství.

| ČTK |Zprávy z domova

Nové financování škol podpořili poslanci. Stát je má platit podle počtu odučených hodin

Stát bude od září příštího roku platit školy zřejmě podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Reformu financování obecních a krajských škol přinese novela, kterou ve středu schválila 130 ze 167 přítomných poslanců sněmovna. Do předlohy, která míří k posouzení senátorům, navíc dolní komora vložila úpravu ochrany učitelů a spolupráce středních odborných škol a učilišť s podniky. Takzvanou pamlskovou vyhlášku dolní komora nezrušila.

| Český rozhlas |Zprávy z domova

Miliarda 'navíc' pro vysoké školy je jen korekce škrtů z minulosti, říká rektor Bek

Dobrá zpráva, ale je to jen korekce škrtů z minulosti, říká místopředseda České konference rektorů Mikuláš Bek k plánovanému navýšení peněz na vysoké školy. Na miliardě „navíc“ se dohodli ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se šéfem státní kasy Andrejem Babišem (ANO). Podle ministryně by peníze měly přispět k ohodnocení učitelů.

| ČRo |Zprávy z domova

Školy by mohly být financovány podle odučených hodin, a ne počtu žáků, plánuje novela

Sněmovna zahajuje debatu nad změnou financování školství. Vládní novela předpokládá, že školy by neměly být od roku 2018 financovány pouze podle počtu žáků, ale na základě počtu odučených hodin, který vyžaduje daný vzdělávací program. Reforma by se týkala mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, konzervatoří a školních družin, které zřizují kraje nebo obce.

| ČTK, Jakub Lucký |Zprávy ze světa

Lékaři bez hranic už nechtějí peníze od EU. Nesouhlasí s její uprchlickou politikou

Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) protestuje proti uprchlické politice Evropské unie. Přestává proto od Bruselu a členských států osmadvacítky s okamžitou platností přijímat finanční podporu. Dnes to oznámilo vedení MSF ve Vídni. Organizaci se nelíbí zejména dohoda s Tureckem o vracení uprchlíků a podobné připravované smlouvy s africkými státy.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Školy by od roku 2018 neměly být financované podle počtu žáků

Školy by od roku 2018 neměly být financované pouze podle počtu žáků, ale na základě počtu odučených hodin, který vyžaduje daný vzdělávací program. Maximální rozsah určí ministerstvo školství. O schválení školského zákona, který se týká reformy financování regionálního školství, informoval na twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer. Reforma se bude týkat mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, konzervatoří a školních družin, které zřizují kraje nebo obce. Financování soukromých a církevních škol zůstane stejné.

|Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Všechny sněmovní strany loni hospodařily se ziskem, peníze využijí pro podzimní volby

Ani jedna ze sněmovních stran vloni neskončila při hospodaření v minusu, jak ukázaly jednotlivé výroční zprávy. Ty musí všechny registrované politické strany a hnutí poslat do sněmovny do dnešní půlnoci. Nejúspěšnější byla v roce 2015 opoziční ODS, která získala přes 27 milionů korun. Nejméně naopak mělo hnutí Úsvit - necelý milion.

|Jana Vondráčková, Pavla Lioliasová |Zprávy z domova

Na aplikovaný výzkum nejsou peníze, stěžuje si ministrům Rada vysokých škol

Podle Rady vysokých škol (RVŠ) nemají české vysoké školy žádný program, ze kterého by mohly čerpat peníze na aplikovaný výzkum. Tomu tak hrozí kolaps. Rada to tvrdí v otevřeném dopise, který poslala vicepremiérovi pro vědu a výzkum Pavlu Bělobrádkovi, ministryni školství Kateřině Valachové a ministrovi průmyslu Janu Mládkovi.

|Iveta Záleská |Zprávy z domova

Fond ohrožených dětí rozhodne, co dál se zadluženými Klokánky

O budoucnosti Klokánků dnes rozhodne Fond ohrožených dětí (FOD). Zařízením, která poskytují pomoc dětem v nouzi, hrozí kvůli velkým dluhům zrušení. Fond dluží na sociálních odvodech za 600 zaměstnanců přes 20 milionů korun, další desítky pak za provoz a na výplatách. Dnes budou členové FOD jednat o změně stanov, které by mohly dětské Klokánky zachránit.

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Ve Francii skončí soud kvůli financování kampaně bývalého prezidenta Sarkozyho

Ve francouzském Bordeaux skončí soud s lidmi obviněnými ze zneužití špatného duševního zdraví dědičky kosmetické firmy l´Oreal Liliane Bettencourtové. Obžalovaní ji údajně připravili o peníze, které pak využili k financování prezidentské kampaně Nicolase Sarkozyho. Rozsudek by bývalému prezidentovi mohl zkomplikovat možný návrat do Elysejského paláce.

|Lenka Jansová, Marek Augustin |Zprávy z domova

Ministr Chládek: prověříme financování hokeje. Růžičkova kauza škodí sportu

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pánuje prověřit financování hokeje za roky 2012 až 2014. Reaguje tak na kauzu kolem trenéra Růžičky. Trenér národního týmu čelí trestnímu oznámení kvůli podezření z korupce. Celý případ podle ministra školství Marcela Chládka výrazně poškozuje český hokej i sport obecně.