Podle ministra školství Mikuláše Beka z hnutí STAN ve školství chybí minimálně 40 miliard korun. Systém přerozdělování peněz mezi vysokými školami je podle něj nastavený nespravedlivě.
Motivace, rozpočet a vhled do oboru. Desítky mladých českých talentů bojují o pomoc s financováním studia na prestižních univerzitách ve Spojených státech nebo Velké Británii.
„Demografická křivka, která letos tolik působila při přijímání na střední školy, bude za čtyři roky na vysokých školách," varuje rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.
Ministerstvo financí chce ušetřit 4,5 miliardy korun na omezení spoluúčasti při financování projektů. Neziskové organizace to kritizují, jelikož by musely doplácet i stovky tisíc korun navíc.
Plán reorganizace české části zkrachovalé firmy pro Arcu připravili poradci ze společností PwC a Dentons. Měl přinést věřitelům asi šest miliard korun.
Nejde o první takovou Sarkozyho kauzu. V roce 2021 byl odsouzen ke třem letům vězení, z toho ke dvěma podmíněně, za úplatkářství a obchodování s vlivem. Obvinění vždy popíral.
Platy nejsou jediný způsob, jak získat do škol ty nejlepší mladé lidí a nejlepší kantory ve třídách udržet. Ale finanční motivace je podstatná a stát ji má plně ve svých rukou.
„Jedním z problémů je, že zatímco máme více absolventek vysokých škol než absolventů, následně v oblasti vědy máme výrazně méně žen,“ říká ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová.
Historik Karel Šima věří, že základní plat akademika by měl odměňovat výzkum i pedagogickou činnost. Ekonom Josef Montag ale chválí projektové financování, které prý zvyšuje motivaci pedagogů.
Reformu připravuje skupina, jejíž většina s otevřeností nesouhlasí. Členové výboru pro rozpočtovou kontrolu na to upozorňují vedení europarlamentu v dopise, který má server iROZHLAS.cz k dispozici.
Zlepšila by legislativa připravená ministerstvem obrany naši obranyschopnost? O tématu debatovali pro Český rozhlas Plus bývalý ministr obrany Metnar a náměstek současné ministryně obrany Šulc.
Na evropských letištích roste počet ztracených nebo poškozených zavazadel. Lidé totiž po koronavirové pandemii častěji cestují a na letištích stále chybí personál, upozorňují Hospodářské noviny.
Zatímco jejich kolegům z příspěvkové a soukromé sféry platy rostou, oni berou řádově o tisíce korun méně. Spustili proto kampaň Stejná odměna a chtějí jednat o změnách ve financování.
Mimořádná schůze sněmovny se v plném rozsahu neuskutečnila. Sněmovní většina vládní koalice oznámila, že nepodpoří schválení návrhu programu jednání, což se krátce před polednem stalo.
Jak Le Monde, tak i Le Figaro chtějí stále víc investovat do digitálních platforem. K tomu se jim samozřejmě hodí peníze od velkých internetových hráčů.
Na dětské skupiny půjdou peníze ze státní kasy, dočtete se v Hospodářských novinách. Podle E15 v Poslanecké sněmovně čeká na schválení novela zákona o léčivech. Více ve výběru z médií.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chybovalo v letech 2017 až 2019 při rozdělování bezmála šesti miliard korun, které byly určené na dotování rozvoje sociálních služeb.
Obžaloba pro Edouarda Balladura navrhovala „aféře Karáčí“ podmíněný trest odnětí svobody a pokutu 50 000 eur. Jedenadevadesátiletý politik podle justice vymyslel a realizoval systém provizí.
Na Floridě kampaně utratily v součtu dvojnásobek druhého státu v žebříčku (Pensylvánie). Boj, který se tam odehrává, je opravdu lítý, popisuje klíčové postřehy z analýzy dat Petr Baudiš.
Rakousko patří ve vztahu vůči balíku obnovy, který má pomoci překonat důsledky koronavirové krize, k zemím takzvané úsporné čtyřky. Ta prosazovala, aby fond poskytoval jen půjčky, a nikoli záruky.
Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že bude na problémové nemocnice dohlížet. Pomoci má také nový systém úhrad, který má narovnat odměňování za poskytnutou péči ze strany zdravotních pojišťoven.
Podle více než 60 procent lidí by financování veřejnoprávních médií ze státního rozpočtu znamenalo omezení jejich nezávislosti. Průzkum provedly agentury Median a STEM/MARK.
Jedním problémem České obce sokolské je propad příjmů kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením. Dalším a větším problémem je snížený přísun prostředků ze státních dotací na sport.
Americký ministr zdravotnictví obvinil WHO, že selhala a umožnila nekontrolovatelné šíření koronaviru. Ghebreyesus podpořil „nezávislé“ vyšetření původu pandemie i počínání jeho organizace v ní.
Myslím, že v Itálii nebo ve Španělsku, byl ne úplně dobře nastavený a ne dost robustní zdravotní systém. To se u nás nestalo, zvládli bychom i větší počty nemocných, říká Svatopluk Němeček.