Guaidó se vymezil proti přistání ruských vojáků ve Venezuele. Posilujeme spolupráci, tvrdí Moskva

Za porušení ústavy považuje šéf venezuelské opozice Juan Guaidó skutečnost, že dvě ruská vojenská letadla přepravila do země stovku vojáků a 35 tun materiálu, informovala v úterý agentura AFP. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo přitom už v pondělí Rusko varoval, že Spojené státy nebudou situaci nečinně přihlížet.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský opoziční politik Juan Guaidó | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

„Zdá se, že (vláda Nicoláse Madura – pozn. red.) nechová důvěru k vlastním vojákům, a proto nechá dovážet jiné ze zahraničí. Znovu tím porušuje ústavu,“ konstatoval Guaidó před parlamentem kontrolovaným opozicí.

Ruská letadla měla do Venezuely dopravit vojáky a materiál. Přiletěli i zástupci armády

Číst článek

Do Caracasu přicestovali ruští vojenští představitelé včetně náčelníka štábu pozemních sil Vasilije Tonkoškurova s cílem „výměny zkušeností a ke konzultacím“, citovala ruská agentura Sputnik nejmenovaný zdroj z ruské ambasády ve venezuelském hlavním městě.

Podle ruských zdrojů i zdrojů z místa dosedly na caracaském letišti stroj Il-62 a vojenské dopravní letadlo Antonov An-124. Do Caracasu doletěly v sobotu, dopravní letoun pak odletěl v neděli odpoledne. Podle agentury Sputnik přiletělo do Venezuely 99 vojenských činitelů.

Americká strana má za to, že se jedná o členy speciálních jednotek a jsou mezi nimi i odborníci na kybernetickou bezpečnost, napsala v úterý agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele Spojených států. Washington tuto „riskantní eskalaci“ stále vyhodnocuje, uvedl zdroj.

V mezích zákona

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po Pompeově varování Spojené státy obvinil, že se pokouší vyvolat „státní převrat“ s cílem svrhnout Madura a že svým počínáním porušují chartu OSN.

Prozatimní prezident Guaidó vyzval k pochodu na prezidentský palác v Caracasu. Termín zatím neuvedl

Číst článek

V úterý ruské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že vyslání ruských vojáků se událo v mezích zákonů. „Posilujeme svou spolupráci s Venezuelou ve shodě s ústavou této země a jejími zákony,“ uvedla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovova.

Rusko v posledních letech Venezuele prodalo vojenskou výzbroj za stovky milionů dolarů, připomněla agentura AFP. Ruské armádní letouny přiletěly do Venezuely v prosinci, aby se tam zúčastnily společných manévrů.

V poslední době Rusko otevřeně stojí na straně autoritářského venezuelského vůdce Nicoláse Madura, kterého podporuje spolu s Čínou a stále ho uznává jako venezuelského prezidenta.

Prozatímním prezidentem země se ale v lednu nechal prohlásit vůdce opozice Juan Guaidó a jako takového jej uznává už přes 50 zemí světa – kromě Spojených států také značná část evropských zemí včetně Česka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme