Evropská komise předloží návrh očkovacího pasu. ‚Zásadní krok v cestování,‘ shodují se kanceláře

Zahraniční země podle tuzemských cestovních kanceláří připravují podmínky cestování pro nadcházející letní sezonu. Pravidla by se u jednotlivých destinací nemusela příliš lišit. Zohledňovat by měly očkování, vstup turistů by měl být nadále povolený s negativním testem na koronavirus. Situaci by mohlo usnadnit zřízení očkovacích pasů. Uvedli to zástupci vybraných cestovních kanceláří a agentur.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie by měla mít společný očkovací pas | Foto: Stina Stjernkvist | Zdroj: Reuters/TT NEWS AGENCY

Evropská komise by měla do středy předložit návrh společného takzvaného očkovacího pasu. Podle eurokomisařky Ylvy Johanssonové by se mělo jednat o digitální certifikát, ve kterém bude zaznamenán negativní PCR test, důkaz, že má člověk protilátky, nebo byl očkován. Česká republika podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) podporuje jednotné vakcinační pasy na úrovni Evropské unie. Pokud by unie shodu nenalezla, zvážila by Česká republika užší systém se sousedními státy, řekl v pondělí.

V Izraeli ‚otevírá dveře‘, v unii má ulehčit cestování. Koronavirový pas by mohl být od léta nezbytností

Číst článek

„Covid pasy“ by podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové byly zásadním krokem v cestování za současného stavu. „Usnadní se tím mnoho času, peněz i papírování. Očkování v Česku by se mělo v následujících dnech zrychlovat, uvidíme, kolik klientů chystajících se na letní dovolenou to stihne. I bez očkování mohou ale letět na dovolenou s testy, na to jsou už Češi zvyklí a nevidím v tom žádný problém. Všechno zatím nasvědčuje tomu, že bychom si léto u moře mohli užít,“ uvedla.

Klienti Čedoku, kteří už očkovaní jsou nebo se k tomu chystají, se na cestovní kancelář podle její mluvčí Evy Němečkové obracejí a ptají se na podmínky a výhody, které jim při cestování přinese. Zajímají se podle ní především o nutnost absolvování testů či karantény po návratu.

‚Safe stay in Croatia‘

Očkovací pasy považuje za nejlepší řešení i výkonná ředitelka cestovní kanceláře Travel Family Blanka Hrubá. Současný stav vakcinace tomu podle ní ale nenasvědčuje. Na všech úrovních cestovního ruchu podle ní ale jsou a budou přijata opatření a protokoly zajišťující maximálně bezpečný pobyt. „Například v Chorvatsku hoteliéři, restaurace a další zúčastněné strany, které dodržují předepsaná opatření, jsou sdruženy pod značkou Safe stay in Croatia. A s blížícím se letním období takové pozitivní zprávy přicházejí i z jiných zemí,“ řekla.

Cestování letadlem bez testu je minulostí. Smartwings bude po cestujících požadovat negativní výsledek

Číst článek

Němečková věří, že v brzké době budou i v Česku daná jasná pravidla pro cestování a vláda je nebude neustále upravovat a měnit jako v předchozích měsících. I Hrubá doufá v nastavení jasných podmínek, aby se lidé nemuseli ničeho obávat a objednat si dovolenou.

Zájem o Egypt

Jaro a Velikonoce Češi podle Řezníčkové tradičně trávili na lyžích nebo na prodloužených víkendech v evropských metropolích. To letos není možné, Invia tak eviduje zvýšený zájem o cesty do Egypta, Spojených arabských emirátů a na Maledivy.

Jarní pobyty by se podle Hrubé mohly částečně stihnout v květnu. „Situace záleží na vývoji covidu-19 a rozvolnění opatření nejen v ČR. Pokud budou okolní státy stále na semaforu označeny červenou barvou, je to pro většinu klientů bariéra,“ dodala.

Ministerstvo zahraničí vzhledem k vývoji epidemické situaci doporučuje zatím do ciziny cestovat jen v nezbytných případech, mezi které nepatří turistické účely. Konkrétní pravidla vstupu do jednotlivých zemí a podmínek návratu pravidelně aktualizuje v cestovatelské mapě na svém webu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme