cestovní kanceláře

|Barbora Benešová |Zprávy z domova

Ačkoliv doba letních dovolených ještě neskončila, Češi už vybírají, kam vyrazí v zimě na hory

Desítky tisíc Čechů už mají naplánovanou zimní dovolenou na horách v cizině. Podle Asociace cestovních kanceláří se oproti loňsku zvedl prodej zájezdů v září až o sedm procent. Lidi lákají hlavně slevy, které cestovní agentury v předstihu nabízejí. Patří mezi ně třeba skipas v ceně zájezdu, levnější ubytování nebo lyžařská škola pro děti zdarma.

|Zuzana Švejdová |Ekonomika

Češi se bojí cestovat do Turecka. Prodeje zájezdů se letos propadly až o polovinu

Bezpečnost regionu je pro lidi při výběru dovolené stále důležitější. Aktuálně to pociťuje Turecko. Země po nepovedeném vojenském převratu bojuje s razantním úbytkem turistů. Jen české cestovní kanceláře tam letos prodaly zhruba o polovinu méně zájezdů než loni. Podle odhadu Asociace cestovních kanceláří a agentur tam vycestuje sotva 80 tisíc Čechů. Loni jich bylo 162 tisíc. Klesají proto i ceny zájezdů. V průměru jsou oproti minulému roku levnější o tisíce korun.

|Jitka Hanžlová |Zprávy ze světa

Tragédie v Nice sníží zájem turistů o Francii o třetinu, odhadují cestovní kanceláře

Útok v Nice na Azurovém pobřeží, které láká každoročně statisíce turistů, se negativně projeví na francouzském cestovním ruchu. Vyplývá to z prognózy společnosti MKG, která monitoruje evropský turistický ruch. Trh se přitom ještě vzpamatovává z pařížských teroristických útoků loni v listopadu. Také Čechů zamíří v hlavní turistické sezoně do Francie přibližně o 30 procent méně než loni, odhaduje česká Asociace cestovních kanceláří.

|Libor Dvořák, Tomáš Bystrý, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

V Rusku zkrachovaly dvě třetiny CK. Kvůli sankcím i zákazu cest do Egypta a Turecka

Právě končící rok byl mimořádně těžký pro ruské cestovní kanceláře orientované na turistiku do zahraničí. Jejich počet poklesl o 69 procent. Mezi hlavní příčiny patří zákaz cestovat do Egypta a Turecka, sankce proti ruské ekonomice a slabý rubl. Podnikání v turismu patří v současném Rusku k nejohroženějším.

| ČTK, Lenka Jansová, Simona Bartošová |Ekonomika

Pojišťovny asi budou platit nároky klientů CK jen ve sjednané výši

Pojišťovny budou pravděpodobně platit nároky zákazníků zkrachovalých cestovních kanceláří jen ve sjednané výši. Senát schválil dohodu pojišťoven a cestovních kanceláří s ministerstvem pro místní rozvoj na novele o cestovním ruchu. Jinak by totiž pojišťovnám hrozilo, že by musely hradit nároky klientů v plné výši bez ohledu na limit. Už také začaly kancelářím vypovídat smlouvy.

|Jaroslav Skalický |Ekonomika

Desetitisíce Čechů vyrazí v zimě na dovolenou do exotických zemí

Asi 90 tisíc Čechů stráví podle odhadů cestovních kanceláří zimní dovolenou v některé z exotických zemí. Ceny zájezdů k teplým mořím se oproti loňsku zvýšily jen nepatrně. Výjimkou jsou cesty na Kubu, která patří spolu s Dominikánskou republikou a Thajskem k nejoblíbenějším cílům českých turistů. Hitem letošní sezony jsou pak Spojené arabské emiráty a Kapverdské ostrovy.

| ČTK |Zprávy z domova

Pojišťovny mají hradit nároky klientů při úpadku CK v plné výši, rozhodli poslanci

Pojišťovny by měly hradit nároky klientů při úpadku cestovní kanceláře v plné výši. Rozhodla o tom dnes Sněmovna, když schválila upravenou novelu zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu. Cestovní kanceláře budou moci podle předlohy, která míří k posouzení do Senátu, nahrazovat pojištění proti úpadku bankovní zárukou. Pojišťovny s povinností hradit nároky klientů i nad sjednaný limit nesouhlasí. Ministerstvo pro místní rozvoj na úpravě trvá, argumentuje ochranou spotřebitele.

|Zuzana Petráňová |Ekonomika

Cestovní kanceláře stále častěji nabízejí hotely bez dětí. Češi si je oblíbili

Zájem o klidné dovolené, kam mají děti vstup zakázán, u Čechů roste. Podle Asociace cestovních kanceláří je poptávka po takových zájezdech čtyřikrát vyšší než před pěti lety. Mezi nejvyhledávanější patří hotelové resorty v Karibiku, turisté míří i do jižní Evropy. V Česku ale podobné hotely nebo restaurace bez dětí oficiálně být nesmějí.