Po zemětřesení ve španělské Lorce se tisíce lidí nesmějí vrátit domů

Tisíce obyvatel španělského města Lorca zatím nesmějí domů. Materiální škody po zemětřesení jsou značné. Počet potvrzených obětí se zvýšil na devět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí v Lorce budou opět nocovat mimo svůj byt. | Zdroj: Reuters

Štěstí lidí ve městě Lorca se v současné době rozděluje podle toho, zda inspekční technici označili jejich domy červenou nebo zelenou páskou. Do domů označených zelenou se občané mohou vrátit.

Ostatní čeká i dnes nocování mimo svůj byt. Opět jich budou tisíce. Ve městě proto postavili několik táborů. Poškozeným pomáhá armáda a Červený kříž. I další organizace jim poskytují nejdůležitější věci a potraviny. Lidé si pomáhali i sami mezi sebou. V noci například jedna pekárna rozdávala postiženým chléb a sladké pečivo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu ve Španělsku Lubica Zlochová mluví o aktuální situaci v zemětřesením postižené Lorce v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Ve městě se dnes odstraňovaly následky škod, například byly odtaženy desítky zničených aut, odklízely se kameny a sutiny ze spadlých zdí a domů. Celkem bylo nasazeno 1500 pracovníků civilní ochrany, vojáků a hasičů.

Škody po zemětřesení jsou i na jiných místech regionu, například prasklé zdi domů, ale ve srovnání s městem Lorca jsou zcela zanedbatelné. V Lorce je podle vyjádření jejího starosty poškozeno až 80 procent budov. Samostatnou kapitolu tvoří historické budovy. Škody jsou především na kostelech a velmi poškozený je i středověký hrad nad městem.

Ve Španělsku zasedá vládní krizový kabinet, který má zítra zveřejnit další strategii. Premiér Zapatero už ale slíbil, že na rekonstrukci města se šetřit nebude.

Ľubica Zlochová, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme