Řecko falšovalo údaje o schodku svého rozpočtu

Bývalá řecká vláda lhala Evropské unii o schodku svého státního rozpočtu. V Lucemburku to na schůzce se svými evropskými partnery oznámil nový řecký ministr financí George Papaconstantinu. Podvod vyšel najevo po změně vlády.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akropolis

Akropolis | Foto: europa.eu.int

Podle řeckého ministra deficit rozpočtu na konci roku dosáhne 12,5 procenta hrubého domácího produktu. Bývalá vláda přitom tvrdila, že schodek nebude ani čtyřprocentní.

Papaconstantinu tvrdí, že vysoký schodek je způsoben dopady současné hospodářské krize. Významně k němu ale přispěly i machinace bývalé vlády.

"Tenhle aspekt samozřejmě vzbuzuje opětovné otázky ohledně důvěryhodnosti Řecka. Informoval jsem ministry financí i Evropskou komisi, že přijdeme s opatřeními, aby se něco takového už neopakovalo. Především chceme dát Národnímu statistickému úřadu plnou nezávislost," uvedl Papaconstantinu.

Upřesnil, že bývalá vláda do schodku rozpočtu například vůbec nezapočetla platby za velké stavební projekty, jako jsou dálnice. Řecko stav svých veřejných financí zfalšovalo i na konci devadesátých let, kdy usilovalo o přijetí společné evropské měny euro.

Alena Adámková, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme