Ruská policie zatýká protivládní demonstranty, organizátor svoji akci označuje za revoluci

Ruská policie pokračuje v zatýkání protivládních demonstrantů. V celách skončilo nejméně 400 lidí. S odvoláním na nevládní organizace to uvedla agentura AFP. Shromáždění po celé zemi svolalo na neděli nacionalistické hnutí vedené Vjačeslavem Malcevem.

Moskva (Aktualizováno: 18:42 5. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatýkání protivládních protestantů v Moskvě | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Vjačeslav Malcev je bývalý regionální politik a aktivista. V roce 2013 založil youtubový kanál Artpodgotovka, kde kritizuje kroky prezidenta Vladimira Putina. Ve svém videu před dvěma týdny prohlásil, že chce tuto neděli zahájit revoluci, která by svrhla vládnoucí elitu.

„Tihle lidé si Rusko přivlastňují. Myslím tím Putina a jeho přátele z dači – tuhle novou elitu a šlechtu. Svou moc přenáší na své potomky, kteří budou vládnout našim potomkům a tak to bude pokračovat i dál. Nic takového nechceme. Právě proto zahájíme revoluci. Pátého jedenáctý, sedmnáctého roku,“ řekl Malcev.

Zatýkání protestujících v Moskvě | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Kromě Moskvy lidé demonstrují třeba v Petrohradě, Krasnojarsku nebo Permu.

Rusko označilo hnutí Artpodgotovka za extremistickou organizaci. Tajná služba FSB zatkla několik jejích představitelů, u kterých našla i Molotovovy koktejly. Sám Malcev je ale doteď na svobodě. Demonstrace sleduje na počítači a někteří jejich účastníci mu přes aplikaci Skype posílají vzkazy.

„Všichni, co jsou na naší straně, si ještě neuvědomují, o jak vážnou věc jde. Musíme se sjednotit a posílit své řady. Doteď byla naše revoluce mírná. Myslím ale, že se najde dost lidí, abychom ukázali, že umíme postupovat i tvrději,“ říká v jednom takovém vzkazu neznámý revolucionář.

Moskevská policie potvrdila, že někteří ze zatčených byli skutečně ozbrojeni. Detaily ale neuvedla.

YouTube Malcevův kanál kolem 14. hodiny zablokoval, nyní již je ale obsah znova dostupný.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme