Dáme občanství imigrantům za miliony na zeď u Mexika, handluje Bílý dům s demokraty

Prezident Donald Trump nabízí americké občanství pro statisíce původně dětských ilegálních přistěhovalců. Od demokratů za to chce víc peněz na přísnější střežení hranic. Právě imigrační témata byla hlavní příčinou nedávné platební neschopnosti federální vlády Spojených států. Ta hrozí za dva týdny znovu, pokud se Trump a republikáni v Kongresu nedohodnou s opozičními demokraty.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři z osmi prototypů zdi Donalda Trumpa vystavené podél americko-mexické hranice v San Diegu (archivní snímek z 23. října 2017). | Foto: Mike Blake | Zdroj: Reuters

Jednostránkový dokument vydaný Bílým domem požaduje uzákonit větší pravomoci ministerstva pro vnitřní bezpečnost v boji s ilegálním přistěhovalectvím.

My tu zatracenou zeď nezaplatíme, zní z Mexika. Trump chce začít stavět během pár měsíců

Číst článek

Návrh žádá 25 miliard dolarů na stavbu hraniční zdi s Mexikem nebo na zlepšení ostrahy severní hranice s Kanadou. Kromě toho plánuje například i omezení loterie o takzvanou zelenou kartu.

Naopak vyhlídkou zisku občanství skoro pro dva milióny imigrantů, kteří se do země dostali v dětském věku, vychází Trump vstříc požadavkům demokratů.

Ti spolu s některými republikány podle NY Times návrh okamžitě odmítli s tím, že jde jen o pokus zbavit Spojené státy přistěhovalců a zavřít hranice. 

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme