občanství

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Emigranti z Československa chtějí zpátky občanství. Po brexitu řeší ambasáda desítky žádostí

Přibližně sedm desítek lidí českého původu požádalo od loňského června o české občanství. Z velké části jde o emigranty, kteří z Československa odjeli po letech 1948 a 1968, a jejich potomky, řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu velvyslanec ve Velké Británii Libor Sečka. Obavy z problémů, které může přinést brexit, se lidé snaží řešit i získáváním povolení k trvalému pobytu. Řada z nich si ale stěžuje na jeho komplikovanost.

| ČTK |Zprávy z domova

Posudek tajných služeb k žádosti o občanství zůstane neveřejný, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části zákona o státním občanství, podle které se k žádosti o udělování českého státního občanství vyjadřují policie a zpravodajské služby. Pokud jejich negativní stanovisko obsahuje utajované informace, žadatel se k němu nedostane, a v důsledku tak nezjistí přesné důvody, proč občanství nezískal.

| dp |Zprávy ze světa

Židé v Británii žádají o německé občanství. Kvůli brexitu jsou ochotni zapomenout na minulost

Židé a jejich potomci, kterým nacisté odebrali německé občanství mezi lety 1933 a 1945, ho mohou získat zpět. Umožňuje jim to článek 116 v německé ústavě. Toho teď kvůli brexitu využívá stále větší počet Židů ve Velké Británii. Od června, kdy pro odchod z EU hlasovalo přes 17 milionů Britů, přijalo německé ministerstvo zahraničí sto žádostí o obnovení občanství a dalších 400 dotazů.

| ČRo |Zprávy z domova

Britové začali po referendu žádat o české občanství. Kvůli přístupu na volný evropský trh

Česká ambasáda v Londýně hlásí dva měsíce po referendu o odchodu Velké Británie z EU zvýšený zájem o česká občanství. Obrátilo se na ni několik desítek lidí, kteří zjišťovali informace, jak získat český pas. Píše o tom Aktuálně.cz s tím, že podobné zkušenosti a silný nárůst dotazů hlásí také další velvyslanectví členských států EU na britských ostrovech. Důvod, proč Britové usilují o to, aby získali evropský pas, je zřejmý – rádi by si ponechali otevřené dveře na volný evropský trh.