V Turecku výrazně roste kriminalita mladistvých

V Turecku je zapojeno do kriminální činnosti nejvíce nezletilých v historii. Ukázal to výzkum turecké asociace HEGEM, která se tímto tématem dlouhodobě zabývá. Výsledky studie také poprvé zveřejnily i takzvanou kriminální mapu Turecka. Ta ukazuje úroveň trestné činnosti nezletilých ve všech tureckých regionech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trhům se v Turecku říká pazary | Foto: Julie Urbišová

„Tento výzkum je v Turecku první svého druhu, co se týče přesnosti dat i rozlohy zkoumaného území. 81 provinciím se po dva roky věnovalo deset vědců. Z jejich závěrů vyplívá, že počet mladistvích, kteří jsou zapojeni do trestné činnosti i těch, kteří jsou oběťmi trestné činnosti, za posledních deset let velmi vzrostl. Celkem je kriminalitou z obou stran v současnosti zasaženo 1,1 milionu nezletilých z 25 milionů,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rostoucí kriminalitě mladistvých mluvila na Rádiu Česko spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová

V roce 2000 bylo přitom proti mladistvým vedeno jen 32 soudních sporů, v roce 2009 jich bylo již 1928. Podle studie tak přibývá těch, kteří se ke kriminalitě vracejí i poté, co jim byl uložen trest.

Sociologové zdůvodňují tuto změnu k horšímu především selháním dospělých, rodičů a škol. Podle nich jde ale také o selhání systému trestů.

„Vůbec totiž nepomohla změna zákona v roce 2005, kdy vznikla síť státních polepšoven, kam jsou mladiství za své činy posíláni. Do té doby mimochodem dostávali tresty vězení. Polepšovny ale nepracují s mladými lidmi dostatečně a ten, kdo se tam dostane, má velkou pravděpodobnost, že z ní odejde jako kriminálník,“ vysvětluje Urbišová.

Podle studie za zvýšenou kriminalitu může i rozpad tradiční rodiny, rozmach násilných počítačových her a časté stěhování rodin z venkova do měst. Takové rodiny v novém a neznámém prostředí často narážejí na složité existenční problémy a jejich děti se, často i na nátlak rodičů, zaplétají s lokálními gangy.

Jan Piroch, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme