V Turecku výrazně roste kriminalita mladistvých
V Turecku je zapojeno do kriminální činnosti nejvíce nezletilých v historii. Ukázal to výzkum turecké asociace HEGEM, která se tímto tématem dlouhodobě zabývá. Výsledky studie také poprvé zveřejnily i takzvanou kriminální mapu Turecka. Ta ukazuje úroveň trestné činnosti nezletilých ve všech tureckých regionech.
„Tento výzkum je v Turecku první svého druhu, co se týče přesnosti dat i rozlohy zkoumaného území. 81 provinciím se po dva roky věnovalo deset vědců. Z jejich závěrů vyplívá, že počet mladistvích, kteří jsou zapojeni do trestné činnosti i těch, kteří jsou oběťmi trestné činnosti, za posledních deset let velmi vzrostl. Celkem je kriminalitou z obou stran v současnosti zasaženo 1,1 milionu nezletilých z 25 milionů,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová.
O rostoucí kriminalitě mladistvých mluvila na Rádiu Česko spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová
V roce 2000 bylo přitom proti mladistvým vedeno jen 32 soudních sporů, v roce 2009 jich bylo již 1928. Podle studie tak přibývá těch, kteří se ke kriminalitě vracejí i poté, co jim byl uložen trest.
Sociologové zdůvodňují tuto změnu k horšímu především selháním dospělých, rodičů a škol. Podle nich jde ale také o selhání systému trestů.
„Vůbec totiž nepomohla změna zákona v roce 2005, kdy vznikla síť státních polepšoven, kam jsou mladiství za své činy posíláni. Do té doby mimochodem dostávali tresty vězení. Polepšovny ale nepracují s mladými lidmi dostatečně a ten, kdo se tam dostane, má velkou pravděpodobnost, že z ní odejde jako kriminálník,“ vysvětluje Urbišová.
Podle studie za zvýšenou kriminalitu může i rozpad tradiční rodiny, rozmach násilných počítačových her a časté stěhování rodin z venkova do měst. Takové rodiny v novém a neznámém prostředí často narážejí na složité existenční problémy a jejich děti se, často i na nátlak rodičů, zaplétají s lokálními gangy.