Nedostatek léků nebo potravin. Británii podle uniklé vládní analýzy čeká po tvrdém brexitu chaos

Velká Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků. Vyplývá to z vládní analýzy dopadů brexitu bez dohody, kterou získal list The Sunday Times. Přístavy budou přetížené a hranice s Irskem se vrátí ke klasickému „tvrdému“ režimu. Zdroj z britské vlády řekl Reuters, že analýza o těžkých dopadech brexitu bez dohody není aktuální. Je z dob, kdy ministři blokovali přípravy na něj.

Londýn (Aktualizováno: 14:18 18. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Podle předpovědi sestavené předsednictvem vlády nebude možná až 85 procent dopravců zajišťujících svými nákladními automobily obchodní kontakt s Evropou připraveno na francouzské celní kontroly. Čekat budou až dva a půl dne. Chaos bude trvat tři měsíce, než se dopravní situace upraví na 50 až 70 procent nynějšího stavu.

Neřízený brexit na konci října podporuje více než polovina Britů, ukazuje průzkum

Číst článek

Plány, které se připravují s cílem vyhnout se zevrubným hraničním kontrolám na hranici Severního Irska s Irskou republikou, se ukážou jako neudržitelné, uvádí analýza. Na hranici bude musí být zaveden „tvrdý“ režim.

Podle listu The Sunday Times důvěrná vládní předpověď, vypracovaná tento měsíc pod kódovým označením Operation Yellowhammer (Operace strnad) a určená osobám s bezpečnostní prověrkou, neobsahuje nejpesimističtější, ale nejpravděpodobnější scénář.

Šoky po tvrdém brexitu podle ní mohou vyvolat protesty po celém Spojeném království.

Získaný dokument ukazuje, že vláda se snaží vypracovat plány, jež odvrátí katastrofální kolaps britské infrastruktury po brexitu, uvádí The Sunday Times.

‚Stará‘ analýza?

Náměstek britské ministryně energetiky Kwasi Kwarteng v neděli označil zprávy o možném nedostatku potravin, paliva a léků za „šíření paniky“. „Budeme zcela připraveni odejít bez dohody 31. října,“ řekl televizi Sky News.

Podobně jako zdroj z britské vlády i šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo řekl Reuters, že zveřejněné informace, pojednávající o neschopnosti britského teritoria zvládnout případný brexit bez dohody, jsou chybné a zastaralé. „Vyřešili jsme všechny problémy týkající se toku zboží, potravin, odpadu, léčiv a toku osob a vozidel přes hranice,“ uvedl.

Šéf úřadu vlády Michael Gove operaci Yellowhammer označil za scénář pro nejhorší případ.

Premiér Boris Johnson opakovaně dává najevo, že Spojené království opustí koncem října Evropskou unii i bez dohody, pokud se s Bruselem nepodaří dojednat změny v té dosavadní. Příští týden ve středu bude jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a o den později s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Here’s one for all the “let’s go WTO” or “no deal, no problem” cheerleaders that constantly talk about the economic impacts of a crash out #Brexit on Europe. Look in the mirror, it’s no longer project fear, it’s operation chaos. It can be avoided.

01:05 – 18. 08. 2019

24 104

Podle BBC se očekává, že bude opakovat, že britský parlament nemůže měnit výsledky referenda z roku 2016, v němž se těsná většina Britů vyslovila pro odchod z Evropské unie. Bude se také dožadovat nové dohody o podmínkách brexitu. Tu, kterou vyjednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová, parlament třikrát smetl pod stůl.

EU ale dohodu, která obsahuje i takzvanou irskou pojistku, měnit nehodlá. Pojistka má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

Johnson podle listu Mail on Sunday v dopise varoval poslance své Konzervativní strany, kteří se staví proti brexitu bez dohody, že jejich odpor snižuje šance na novou dohodu. Napsal jim, že je „jasné jako facka“, že Brusel nepřistoupí na žádný kompromis, dokud se bude domnívat, že existuje sebemenší naděje, že britský parlament zablokuje brexit bez dohody.

ČTK, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme