„Německý názor byl v jedné fázi takový, že pokud by k tomu mělo dojít, což by byla katastrofa, pak by bylo lepší, aby celá věc rychle skončila a aby se Ukrajina zhroutila,“ uvedl Johnson.
„Ukrajina a Británie jsou nejsilnějšími spojenci od prvních dnů války. Při dnešním setkání jsme probrali ty nejdůležitější záležitosti pro obě země i pro globální bezpečnost,“ uvedl Zelenskyj.
Rezignace je vyvrcholením vládní krize, kterou v posledních dnech prohloubily ekonomické reformní plány, především daňové škrty, od nichž byla Trussová nakonec nucena postupně ustoupit.
Nová ministerská předsedkyně chce také řešit krizi britského zdravotnictví. Za problémy země může podle ní převážně pandemie covidu-19 a ruská invaze na Ukrajinu.
Na současnou ekonomickou krizi nabízí nová předsedkyně Konzervativní strany „tradiční recept“. Za žádnou cenu nezvyšovat daně. Proč by to mohl být problém? Server iROZHLAS.cz vysvětluje v analýze.
„Bez ohledu na to, jestli bude premiérem Rishi Sunak nebo Liz Trussová, bude britská vláda dál podporovat Ukrajince a jejich boj za odražení ruských útočníků,“ míní britský ministr pro Evropu.
Co ukázala dohra záběrů, na kterých finská premiérka tančí na večírku? Je na ženy v politice brán přísnější metr? V komentáři se nad tím zamýšlí Apolena Rychlíková.
Britského spisovatele Salmana Rushdieho pobodal čtyřiadvacetiletý muž při veřejném vystoupení v pátek v kulturním centru v městečku Chautauqua ve státě New York.
V druhé debatě vyhrál Sunak hlasování publika o tom, kdo byl více přesvědčující. Trussová však nadále vede v průzkumech, kde jí agentury přičítají náskok až o 10 procentních bodů.
Ne že by v Británii neexistoval rasismus, nebo naopak ostrovy neúspěšné integrace, ale rasa a etnicita přestaly hrát v politice i jiných oblastech veřejného života takovou roli, jako dříve.
Jedná se o stranickou volbu britské Konzervativní strany, přesto byla debata velmi ostrá. Sunak často Trussové skákal do řeči, snažil se působit jako argumentačně silnější kandidát a lepší rétor.
Možná příští britská premiérka, Liz Trussová, se prezentuje jako politička, která následuje britské konzervativní hodnoty a chce být novou „Železnou lady“. Poslechněte si komentář Filipa Nerada.
Souboj o nástupnictví po Borisi Johnsonovi spěje do svého prvního finále. Tím bude výběr dvojice uchazečů s nejsilnější podporou mezi zákonodárci za Konzervativní stranu.
Bývalý ministr financí Rishi Sunak obhajoval zvýšení daní. Tohle opatření ale podle ní ekonomiku nepodpoří. Oba kandidáti také vyloučili, že by v kabinetu zaměstnali dosavadního premiéra Johnsona.
Konzervativní strana na britské politické scéně působí přibližně 200 let a k jejím silným stránkám patří neuvěřitelná pružnost v tom, jak se nově definovat v závislosti na historické epoše.