Severní Irsko

Nejsilnější strany Severního Irska nedokázaly sestavit vládu. Co bude dál, rozhodne Londýn

| ČTK |Zprávy ze světa

V Severním Irsku se nepodařilo sestavit novou vládu, potvrdily v neděli obě strany jednající o koalici. Z neúspěchu rozhovorů se vzájemně obviňují Demokratická unionistická strana (DUP) a separatistická republikánská strana Sinn Féin. V Severním Irsku by tak mohly být vypsány další volby nebo se tato britská provincie ocitne zpět pod přímou správou Londýna.

| dab, Jakub Knoll |Fotbal

Poláci zdolali v penaltách Švýcary, Portugalci vyřadili Chorvatsko. Postoupil i Wales

Na fotbalovém Euru odstartovaly vyřazovací boje. Prvními čtvrtfinalisty se stali Poláci, kteří v penaltovém rozstřelu porazili Švýcarsko. Přibližně o dvě hodiny později Poláky napodobili Velšané, kteří nejtěsnějším rozdílem pokořili Severní Iry. Ve večerním zápase pak čtvrtfinále vybojovali Portugalci, kteří porazili Chorvaty 1:0 po prodloužení.

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Brexit by mohl oživit severoirský konflikt, který si vyžádal tisíce obětí

Rozhodnutí Velké Británie odejít z Evropské unie by mohlo otevřít v Severním Irsku staré rány. 30 let nepokojů tam připravilo o život 3,5 tisíce lidí, než konflikt mezi nacionalisty a unionisty ukončila křehká dohoda z Belfastu na konci 90. let. Severní Irsko v referendu hlasovalo pro setrvání v Evropské unii. A podobně jako v Edinburghu i v nespokojeném Belfastu se ozývají hlasy, že by se země mohla od Británie odtrhnout. Ke svým severním sousedům se teď proto s obavami dívají i někteří obyvatelé irského Dublinu.