Osm vnoučat zesnulé královny Alžběty II. mlčky drželo vigilii u její rakve ve Westminsterském sále

Osm vnoučat zesnulé britské královny Alžběty II. v sobotu večer mlčky drželo vigilii u její rakve. Princové William a Harry, synové krále Karla III., měli na ceremoniálu ve Westminsterském sále slavnostní vojenské uniformy. V pátek večer stejným způsobem uctili památku zesnulé panovnice její čtyři děti.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osm vnoučat zesnulé královny Alžběty II. drželo v sobotu vigilii u její rakve - princové William a Harry - synové krále Karla III., Zara Tindallová a Peter Philips - děti princezny Anne, princezny Beatrice a Eugenie - dcery prince Andrewa, Louise a James - děti prince Edwarda

Osm vnoučat zesnulé královny Alžběty II. drželo v sobotu vigilii u její rakve - princové William a Harry - synové krále Karla III., Zara Tindallová a Peter Philips - děti princezny Anne, princezny Beatrice a Eugenie - dcery prince Andrewa, Louise a James - děti prince Edwarda | Foto: Yui Mok | Zdroj: Reuters

Na žádost krále oblékl v sobotu uniformu i princ Harry, poprvé od roku 2020, kdy se vzdal svých povinností v monarchii. Od úmrtí královny se Harry vždy na veřejnosti objevoval v civilním obleku, ačkoliv odsloužil dva turnusy v Afghánistánu, píše server BBC News.

Vnoučata královny Alžběty II. | Foto: Aaron Chown | Zdroj: Reuters

Tiché vzpomínky u rakve se v sobotu vedle Harryho a Williama účastnili také děti princezny Anne, Zara Tindallová a Peter Philips, dcery prince Andrewa, princezny Beatrice a Eugenie, a dvě děti prince Edwarda, Louise a James.

Tradice vigilie princů vznikla v roce 1936 po úmrtí krále Jiřího V. Při posledním úmrtí panovníka, Jiřího VI. v roce 1952, se tento obřad nekonal, protože král neměl mužského potomka, ale dvě dcery.

V pátek se poprvé vigilie - dosud určená výhradně princům - účastnila i princezna, Alžbětina dcera Anne. V sobotu to bylo podle stanice BBC poprvé v historii, co se vigilie účastnila také vnoučata zesnulého člena královské rodiny.

Tiché vzpomínky u rakve se v sobotu vedle Harryho a Williama účastnili také děti princezny Anne, dcery prince Andrewa a dvě děti prince Edwarda | Foto: Chris Jackson | Zdroj: Reuters

Královna Alžběta II. zemřela 8. září ve věku 96 let ve svém skotském venkovském sídle Balmoral. Státní pohřeb nejdéle vládnoucí panovnice v britských dějinách se uskuteční v pondělí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme