Ekvádor se tak stává další latinskoamerickou zemí, kde bude eutanazie legální. Kuba takový krok učinila v prosinci a eutanazie je v určitých případech povolená také v Kolumbii.
Praha / Budapešť||Anna Urbanová|Společnost|Rozhovor
Dániel Karsai se chce vyhnout fázi, kterou považuje za nedůstojnou. Proto žaluje Maďarsko u Evropského soudu. „Pokud uspěji, doufám, že by to mohlo mít vliv i na české pacienty,“ říká pro iROZHLAS.cz.
Pro Dániela Karsaie nedává smysl trpět pro bolest a pouze existovat. „Nechci žít život, který se omezuje na pozorování a snášení vlastního tělesného a duševního chátrání,“ uvádí.
Jeho příběh vzbudil pozornost rozhodnutím podstoupit asistovanou sebevraždu. Na svou poslední cestu se vydal za doprovodu manželky. V úterý navždy odešel.
ALS způsobuje degeneraci buněk a pacienti přestávají ovládat svaly. Nakonec jim zůstávají jen pohyby očí, mozek funguje normálně. Mluví za ně speciální přístroj, který mají umístěný před obličejem.
Příběh Martina Přecechtěla, jenž se kvůli rychle postupujícímu onemocnění ALS rozhodl k odchodu ze života za pomoci asistované sebevraždy ve Švýcarsku, oživil debatu o důsledcích nevyléčitelné nemoci.
Po dlouhé nemoci v neděli zemřel slovenský fotbalista Viktorie Plzeň Marián Čišovský. S nemocí ALS, kterou trpěli i expremiér Stanislav Gross nebo fyzik Stephen Hawking, bojoval téměř šest let.
Mezinárodní tým vědců objevil gen, který je spojený s nemocí zvanou amyotrofická laterální skleróza, zkráceně ALS. Mohou tak nyní vyvinout vhodnou léčbu pomocí genové terapie. Informovala o tom americká asociace pro boj s touto chorobou. S financováním výzkumu pomohla takzvaná kbelíková výzva, která se na sociálních sítích šířila v roce 2014.
Řada známých osobností i stovky fanoušků podpořily svou účastí charitativní akci v Letkově u Plzně ve prospěch nemocného slovenského fotbalisty Mariána Čišovského. Stoper plzeňské Viktorie trpí od loňského roku amyotrofickou laterální sklerózou.
Amyotrofická laterální skleróza (ALS) je choroba, při níž pacient postupně ztrácí schopnost se hýbat. V poslední době o ní bylo slyšet třeba v souvislosti s kampaní, při níž se osobnosti polévali ledovou vodou, a mluví se o ní také v souvislosti s úmrtím Stanislava Grosse – spekuluje se, že právě touto nemocí někdejší premiér České republiky trpěl. Podle neurologa Martina Bojara jsou zatím možnosti léčby ALS velmi omezené.