antimonopolní úřad

| ČTK |Regiony

Praha 10 dostala od antimonopolního úřadu pokutu 100 tisíc korun

Radnice Prahy 10 dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 100 tisíc korun za smlouvu se společností Klang. Její součástí byly stavební práce přesahující 30 milionů korun na opravy bývalého kina Vzlet ve Vršovicích uzavřené bez výběrového řízení, vyplývá z rozhodnutí na webu antimonopolního úřadu. Případ bude ještě pokračovat, městská část podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně.

| ČTK |Zprávy z domova

Státní operu opraví firma Hochtief, antimonopolní úřad zamítl stížnost na výběrové řízení

Národní divadlo uzavřelo smlouvu se zástupci společnosti Hochtief na rekonstrukci Státní opery Praha. Firma vyhrála výběrové řízení s nejnižší nabídkou 857,6 milionu korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v pátek zamítl návrh na předběžné opatření, které podalo ve výběrovém řízení neúspěšné konsorcium Opera 2016. „Národní divadlo předá společnosti Hochtief v řádu dní staveniště, aby rekonstrukce mohla začít bez prodlení,“ uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

|Jana Čermáková |Regiony

Firma nabídla moc nízkou cenu. Ministerstvo nesmí uzavřít smlouvu o letecké záchrance v Ústeckém kraji

Antimonopolní úřad zakázal ministerstvu zdravotnictví podepsat smlouvu se soukromým provozovatelem o zajištění letecké záchranné služby v Ústeckém kraji. Vítězná firma totiž nabídla příliš nízkou částku. Vyplývá to z předběžného opatření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které má ministerstvo k dispozici.

| ČTK |Ekonomika

Lesy nesmí uzavírat smlouvy z třímiliardového tendru, rozhodl antimonopolní úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal státnímu podniku Lesy ČR uzavírat smlouvy z třímiliardového lesnického tendru 2017+. Důvodem správního řízení je údajné porušení zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace. Lesy ČR s názorem antimonopolního úřadu nesouhlasí a podaly proti předběžnému opatření zakazujícímu podpis smluv rozklad. Informovala o tom mluvčí společnosti Eva Jouklová.

| ČTK, David Černý |Zprávy z domova

Antimonopolní úřad potvrdil zrušení tendru na poradce pro zakázku na mýto

Příprava tendru na nového provozovatele mýta se musí obejít bez poradců. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil, že zrušil zakázku na poradenství k přípravě této veřejné soutěže. Rozhodnutí je pravomocné. Zakázku za 52 milionů korun zadal loni v říjnu ministr dopravy Dan Ťok (hnutí ANO) bez soutěže společnosti Deloitte. Ministerstvo dopravy musí navíc zaplatit pokutu čtvrt milionu korun.

| ČTK |Ekonomika

Obří kartel strojírenských firem skončí bez sankce. Antimonopolní úřad zastavil řízení

Obří kartel šestnácti strojírenských firem, ve kterém figurovaly například Siemens, Areva nebo Alstom, skončí bez sankce. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) svoje řízení zastavil, uplynula totiž lhůta pro uložení pokuty. Původně přitom měly firmy platit skoro miliardu. Existenci kartelu v minulosti potvrdil i Krajský soud v Brně.

| ČRo |Zprávy z domova

Antimonopolní úřad snížil o stovky milionů korun rekordní pokutu pro stavební firmy

O stovky milionů korun snížil antimonopolní úřad pokutu v případu skupin stavebních firem. Společnosti teď mají zaplatit přes 1,6 miliardy korun. I tak se jedná o dosud nejvyšší udělenou pokutu. Úřad nejdřív navrhoval, že má sedm firem zaplatit celkem přes dvě miliardy korun. Trestá je za to, že se v letech 2006 až 2008 společně domlouvaly na veřejných soutěžích kvůli zakázkám.