Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Antimonopolní úřad zamítl stížnost proti tendru na Dukovany. ČEZ může s Korejci uzavřít finální smlouvy

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, řekl předseda antimonopolního úřadu Petr Mlsna.

Praha (Aktualizováno: 13:52 24. 4. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany

Výběr korejské KHNP v tendru na dostavbu Dukovan byl podle antimonopolního úřadu v pořádku (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Společnost EDF může podle Mlsny rozhodnutí antimonopolního úřadu ještě napadnout u Krajského soudu v Brně. Pokud tak učiní, soud může rozhodovat, zda vydá například kvůli veřejnému zájmu předběžné opatření a stejně jako předtím ÚOHS zakáže do vydání verdiktu podpis smlouvy. Mlsna ale upozornil, že společnost by musela složit významnou kauci, a to jedno procento z "nabídkové ceny" projektu nových dukovanských bloků. Vítězná KHNP nabídla za dva reaktory cenu zhruba 400 miliard korun, což mělo být méně než Francouzi. To by znamenalo kauci zřejmě více než než 4 miliard korun. V zákoně je nicméně na složení výše částky určený nižší limit.  

EDF zatím rozhodnutí úřadu ani své případné další kroky nechtěla komentovat. 

KHNP i ČEZ jsou naopak spokojeni. "KHNP respektuje a vítá konečný verdikt ÚOHS ve věci námitek podaných konkurentem k tendru na český jaderný projekt. Podle našich poznatků byly nabídky na český projekt výstavby nové jaderné elektrárny hodnoceny na základě kritérií předem stanovených českou vládou a vlastníkem projektu, což vedlo k výběru preferovaného uchazeče, který kritéria splnil nejlépe," uvedla ve vém prohlášení korejská firma. Ocenila také "jasné standardy a zásady transparentnosti, rovného zacházení a nediskriminace, na jejichž základě česká vláda a vlastník projektu vedly celé výběrové řízení". 

Podle ČEZ se potvrdilo, že firma postupovala při výběru takzvaného preferovaného uchazeče o zakázku na Dukovany správně. "Jsme přesvědčeni, že jsme od první chvíle postupovali v souladu s platnými zákony i prováděcí smlouvou uzavřenou mezi ČEZ a vládou České republiky," uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. 

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda na základě vyhodnocení nabídek ze strany ČEZ loni v červenci. Dala přednost KHNP před nabídkou EDF. Dalšího uchazeče – Westinghouse – vyřadila ze soutěže už dříve.

23:57

Zajíček: Smlouva s KHNP by měla být uzavřena co nejdříve, na dobré podmínky by se ale mohlo počkat

Číst článek

Klíčovou roli při rozhodování ÚOHS o stížnostech uchazečů hrál fakt, že tendr vypsal polostátní kolos ČEZ sice jako veřejnou zakázku, využil ale po dohodě s vládou takzvanou bezpečnostní výjimku. Ta soutěž totiž vyjímá z pravidel zákona o zadávání veřejných zakázek včetně přezkoumávání jednotlivých postupů při hodnocení nabídek uchazečů ČEZ ze strany antimonopolního úřadu. 

"Ze zákona nevyplývá možnost podat námitky proti takovým úkonům zadavatele, neboť jde o postup mimo zadávací řízení. Pokud nelze podat námitky, není splněn jeden ze základních předpokladů pro podání návrhu, bez jehož splnění není možné jej věcně projednat. Úřad tak zjevně není oprávněn přezkoumávat dodržování zásad zadavatelem při postupu mimo zadávací řízení," vysvětlil dnes předseda úřadu Mlsna. Podle něj si mohli účastníci tendru stěžovat na samotné využití bezpečnostní výjimky, to by ale museli udělat do 15 dnů od chvíle, kdy o ní byli informováni. Což se stalo ještě před zahájením tendru v roce 2021. "Nikdo ale v té době námitky nevznesl. První zpochybnění se objevilo až v srpnu 2024," upozornil Mlsna. Tedy až po vyhlášení výsledků soutěže.  

U antimonopolního úřadu si na využití bezpečnostní výjimky tehdy stěžoval již dříve vyřazený americký Westinghouse, zatímco EDF poukazovala hlavně na netransparentní hodnocení nabídek. Jak později novinářům řekl viceprezident EDF Vakis Ramany, "korejská nabídka je příliš dobrá na to, aby byla pravdivá". EDF pak letos po podání rozkladu ještě svoji stížnost dvakrát doplnila. Zpochybnila hlavně oprávnění korejské firmy používat nabízenou technologii reaktoru, a to kvůli sporu o know how s Westinghousem. 

Dohoda KEPCO a KHNP

KHNP a Westihghouse se soudily o to, zda Korejci mají platit licenční poplatky za reaktor, který vychází z původní americké technologie. KHNP to odmítala. Letos ale obě strany, tedy korejské mateřské KEPCO a KHNP a americký Westinghouse, uzavřely smír formou dohody o globální spolupráci. Westinghouse pak vzal svoji stížnost na jaderný tendr v Česku zpět. 

Podle EDF to byl nicméně důkaz, že KHNP neuváděla o vlatnictví technologie původně správné informace.

To ale KHNP odmítlo. 

25:14

O osud jihokorejské demokracie se nemusíme bát, a to ani v kontextu dostavby Dukovan, míní koreanista

Číst článek

Všechny námitky podané v rozkladu tedy předseda antimonopolního úřadu nyní Mlsna pravomocně zamítl a tím i předběžné opatření úřadu, které zakazovalo ČEZ uzavřít s KHNP smlouvu. 

Průběh řízení podle Mlsny protahovala například povinnost doručovat poštou dokumenty do Koreje. Každá taková komunikace podle úřadu znamenala prodloužení řízení o více než měsíc. Úřad podle Mlsny také zevrubně analyzoval evropskou i národní legislativu. EDF totiž také poukazovala na to, že podle ní KHNP využívá skryté státní subvence, což odporuje evropským pravidlům. Stížnost na to Francouzi podali také u Evropské komise. Podle Mlsny byla nicméně přísnější evropská pravidla ohledně zahraničních subvencí přijata až po zahájení tendru na Dukovany, proto by se neměly na jeho průběh vztahovat.

Podpis smlouvy s korejskou stranou plánuje ČEZ v příštích týdnech. Zároveň s podpisem kontraktu na dodávku dvou bloků by se měly podepisovat i smlouvy o smlouvách budoucích mezi KHNP a některými českými dodavateli. Jedná se hlavně o dodávku turbíny a pomocná zařízení, ve hře je i zajištění celé turbínové haly, oboje plzeňskou firmou Doosan Škoda Power ovládanou korejskými vlastníky. Dalšími dodavateli nakontrahovanými předem by mohli být projekční nebo stavební firmy. Celkem by mělo jít o 30 procent hodnoty zakázky, tedy za zhruba 120 miliard korun v dnešních cenách. 

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou vůbec. Vláda loni v tendru rozhodla, že preferovaným uchazečem o stavbu je korejská společnost KHNP, s níž nyní ČEZ jedná o finální smlouvě ke stavbě.

První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.

Jana Klímová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme