Burkina Faso

Dívali se, jestli se běloši hýbou. Útok teroristů v Burkině Faso nepřežilo víc než 20 lidí

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Burkinafaské jednotky dnes ráno ukončily zásah v hotelu a kavárně v metropoli Ouagadougou, na které v pátek pozdě večer zaútočili teroristé. Podle burkinafaského prezidenta bylo osvobozeno nejméně 150 rukojmích. O život přišlo podle posledních informací 29 lidí, 30 lidí je zraněných. Mezi mrtvými jsou i čtyři útočníci. K útoku se podle agentury AP na internetu přihlásili islámští radikálové z organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM).

|Jan Prokeš |Zprávy ze světa

V Burkině Faso se k moci vrátí civilní vláda, dohodli vyjednavači

Politická krize v africké Burkině Faso může brzy skončit. Naznačil to prezident Beninu Thomas Boni Yayi, člen mezinárodního týmu vyjednávačů s organizátory vojenského převratu. Podle beninského prezidenta souhlasí velitel pučistů generál Gilbert Diendére s opětovným předáním moci civilní vládě. Podrobnosti mají být oznámeny dnes.

|Jan Prokeš |Zprávy ze světa

Burkina Faso zažívá státní převrat, vojáci svrhli civilní vládu

Vojenský puč v západoafrické Burkině Faso odsoudily OSN, Spojené státy i někdejší koloniální mocnost Francie. Elitní bezpečnostní složky podporující svrženého autoritářského prezidenta Blaise Compaorého rozpustily dosavadní státní instituce a do čela země prozatímně jmenovaly svého generála Gilberta Diendérého. V říjnu se přitom mají v Burkině Faso konat volby, které měly dokončit přechod k demokracii.